Nakładki na zęby, czy klasyczny aparat ortodontyczny? Podpowiadamy co wybrać

zęby

Do niedawna leczenie wad zgryzu cieszyło się popularnością wyłącznie wśród dzieci i młodzieży. Dziś walkę o piękny i zdrowy uśmiech coraz częściej podejmują również osoby dorosłe. Decydując się na leczenie ortodontyczne, na które nigdy nie jest za późno, stają jednak przed nie lada wyzwaniem, jakim jest wybór odpowiedniej metody korekcji wady.

Warto wiedzieć, że tradycyjny aparat stały z metalowymi zamkami, choć najpopularniejszy, nie jest jedynym sposobem na idealne zęby. Jaki zatem aparat ortodontyczny wybrać? Oto garść informacji o leczeniu ortodontycznym za pomocą aparatu metalowego i przeźroczystego!

Przezroczysty a tradycyjny aparat ortodontyczny

Najczęściej stosowaną metodą leczenia ortodontycznego są tradycyjne aparaty ligaturowe, składające się z zamków – zwykle metalowych, ligatur i łuków. Zamki te, mocowane do zębów przy pomocy specjalnego kleju i stabilizowane cienkim drucikiem, wywierają nacisk na zęby, co skutkuje ich przemieszczaniem się zgodnie z planem leczenia. Stałe aparaty na zęby tego rodzaju dostępne są również w wersjach bardziej dyskretnych. To aparaty ligaturowe estetyczne: przezroczyste szafirowe (kryształowe) oraz mleczne ceramiczne i porcelanowe.

Wartą rozważenia alternatywę dla tradycyjnych aparatów stałych z zamkami stanowią szyny prostujące. Ta nowoczesna metoda korygowania wad zgryzu wykorzystuje specjalne nakładki na zęby – tzw. alignery, które projektowane są indywidualnie do zgryzu pacjenta na podstawie analogowych lub cyfrowych wycisków. Następnie odlewa się je z giętkiego, w pełni przeźroczystego tworzywa. Tym, co wyróżnia tego typu aparat, to brak metalowych drutów i zamków charakterystycznych dla aparatów stałych

Przeczytaj także:  Fotel fryzjerski. Jak wybrać odpowiedni?

Zalety i wady nakładek na zęby

Kluczową zaletą nakładek na zęby jest zdaniem pacjentów ich niewidoczność. Przezroczysty aparat ortodontyczny gwarantuje komfort w życiu codziennym, co doceniają zwłaszcza osoby aktywne zawodowo. Sporym atutem jest również komfort – leczenie nakładkami jest całkowicie bezbolesne. Aparat nie powoduje bowiem uczucia dyskomfortu i nie podrażnia błony śluzowej jamy ustnej. Przezroczysty aparat nakładowy wyróżnia się nie tylko subtelnym wyglądem, ale i wygodą stosowania. Choć należy nosić go 24 godzin na dobę – z wyjątkiem jedzenia i mycia zębów, to w odróżnieniu od klasycznego aparatu ortodontycznego, można go zdjąć w dowolnej chwili, gdy zajdzie taka potrzeba, na przykład na ważne spotkanie czy uroczystość. Na plus przemawia również fakt, że zdejmowana nakładka znacznie ułatwia utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej.

Ruchomy aparat nakładkowy, choć nie jest przyczepiany na stałe, działa również skutecznie co tradycyjne sposoby leczenia wady zgryzu. Nie bez znaczenia jest też fakt, że pacjent otrzymuje od ortodonty kilka par alignerów, które należy zmieniać co 2 tygodnie. To z kolei sprawia, że wizyty kontrolne są rzadsze, a sam proces leczenia jest krótszy. Ponadto, prostujące nakładki na zęby mogą być wykorzystywane w korekcji wielu wad, zwłaszcza tych umiarkowanych, jak diastema czy stłoczenia zębów. Z połączeniu z innymi metodami ortodontycznymi, możne je jednak wykorzystywać również w skomplikowanych przypadkach przodozgryzu, zgryzu otwartego czy zgryzu głębokiego.

Leczenie przeźroczystym aparatem na zęby nie jest jednak pozbawione wad. Przede wszystkim – korekcja zgryzu tym sposobem nie należy do najtańszych. Przezroczyste nakładki na zęby są droższe od stałego aparatu. Średni koszt leczenia wynosi od 6 tys. zł przy niewielkiej wadzie kilkunastu tys. zł przy bardziej skomplikowanej. Cena zależna jest od indywidualnej sytuacji pacjenta, a zwłaszcza od wady zgryzu i dopasowanego do niej planu leczenia, które wpływają na liczbę nakładek i wizyt kontrolnych.

Przeczytaj także:  Rebel style – perfumy dla urodzonych buntowniczek

Należy pamiętać, że leczenie ortodontyczne to bardzo indywidualna kwestia. Dlatego też metodę korygowania wady zgryzu warto skonsultować z lekarzem ortodontą, który doradzi nam, który ze sposobów sprawdzi się w naszym przypadku najlepiej.

Zakup aparatu przezroczystego na raty

Pacjentom, którym bariera finansowa uniemożliwia leczenie za pomocą nakładek na zęby, polecamy rozłożenie wydatku w czasie poprzez miesięczne raty. Na uwagę pacjentów zasługuje znany i ceniony program ratalny MediRaty, który gwarantuje najniższe oprocentowanie oraz brak jakichkolwiek opłat wstępnych. System finansowania leczenia ortodontycznego to najlepszy sposób na to, by zadbać o zdrowy i piękny uśmiech bez nadmiernego obciążania portfela.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna