Najlepsze metody na męczący kaszel

Kaszel w nocy może utrudniać zasypianie i zakłócać spokojny sen. Nie zawsze jednak wymaga konsultacji z lekarzem. Czasem wystarczy zastosować domowe sposoby na męczący kaszel, aby złagodzić ten objaw i zmniejszyć częstotliwość jego występowania. Pojawia się tylko pytanie, jakie metody na kaszel są najbardziej skuteczne? Odpowiedź na nie znajdziesz w dalszej części artykułu.

Warto mieć świadomość, że przewlekły kaszel w nocy nie musi, ale może być objawem poważnej choroby, dlatego nigdy go nie bagatelizuj. Stale obserwuj swój organizm i w razie braku skuteczności zastosowanych samodzielnie metod leczenia umów konsultację u lekarza. Poniżej opisane sposoby doskonale radzą sobie przede wszystkim z kaszlem towarzyszącym infekcji, potocznie nazywanej przeziębieniem. Jeśli pomimo ich wdrożenia kaszel nie ustępuje, prawdopodobnie jego przyczyna leży gdzie indziej.

Inhalacja z olejków

Kaszel w nocy nie pozwala Ci spać? Wykonaj w ciągu dnia inhalację. Inhalacja jest zabiegiem leczniczym, polegającym na wdychaniu powietrza z zawartymi w nim roztworami leków lub ich aerozoli. Do tego celu wykorzystuje się gorące płyny, inhalatory lub nebulizatory.

Wdychanie pary wodnej z dodatkiem preparatu o działaniu antybakteryjnym i przeciwwirusowym, a także rozrzedzającym zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę, jest dobrym sposobem na kaszel mokry. Ponadto skutecznie działa na zatkany nos. Zabieg ten jest zalecany przy infekcjach różnego typu, jak również astmie i chorych zatokach.

Lek na kaszel

W aptekach dostępnych jest szereg preparatów na kaszel, które można kupić bez recepty. Trudności może przysporzyć jedynie wybór leku odpowiedniego dla konkretnego rodzaju kaszlu. Preparaty na kaszel dzielą się bowiem na takie, które można stosować na kaszel suchy i te, których przyjmowanie możliwe jest jedynie przy kaszlu mokrym (np. kapsułki Deflegmin) . Oprócz tego czasem dostępne są jeszcze leki działające na oba rodzaje kaszlu.

Popularnym syropem na kaszel mokry jest syrop Deflegmin, który ułatwia odkrztuszanie wydzieliny, zapobiegając jej zaleganiu w drogach oddechowym. Dzięki temu łagodzi dolegliwość i skraca czas jej trwania. Kurację z jego udziałem najlepiej zacznij dopiero po konsultacji z lekarzem, alternatywnie zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania i zastosuj do znajdujących się w niej zaleceń, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża życiu i zdrowiu.

Nawilżanie powietrza

Okazuje się, że suche powietrze może nasilać kaszel w nocy i sprawiać, że staje się on wyjątkowo męczący. Dlatego zadbaj o właściwy poziom wilgotności w swoim mieszkaniu. Pomoże Ci w tym nawilżacz powietrza. W przypadku jego braku możesz zastosować domowy sposób na zwiększenie wilgotności powietrza, a mianowicie namoczyć ręcznik wodą i położyć go na ciepłym kaloryferze. Pamiętaj tylko o tym, by po jego wyschnięciu ponownie go zwilżyć przed umieszczeniem na kaloryferze.

Rozgrzewająca maść

Co jeszcze sprawdzi się na męczący kaszel mokry w nocy? Smarowanie klatki piersiowej i pleców rozgrzewającą maścią. W składzie takiej maści zazwyczaj znajdują się wyciągi ziół i olejki, a zakupić ją można np. w aptece. Podczas smarowania dodatkowo dokładnie oklep plecy, gdyż zabieg ten ułatwi odklejanie wydzieliny i zapobiegnie jej zaleganiu w drogach oddechowych. Dla najlepszych rezultatów oklepywanie pleców i smarowanie ich maścią powinno się wykonywać kilka razy dziennie.

Oceń artykuł
[Suma: Średnia: ]
Informacja prawna