Na czym polega cytologia i kto powinien ją wykonać?

Badanie cytologiczne umożliwia wykrycie nieprawidłowości, gdy są one na wczesnym etapie rozwoju. Dzięki temu masz szansę na szybką diagnostykę i wczesne wdrożenie leczenia. Bardzo ważne jest jednak wykonywanie cytologii regularnie. Sprawdź, na czym polega badanie.

Po co wykonywać cytologię?

Cytologia polega na pobraniu rozmazu z szyjki macicy za pomocą specjalnej szpatułki. Uzyskane w ten sposób komórki są następnie oglądane pod mikroskopem w celu określenia, czy są one prawidłowe. Jest to podstawowy test do wykrywania zmian nowotworowych – a dokładniej raka szyjki macicy. Dzięki cytologii można rozpoznać chorobę, zanim pojawią się jej objawy, a od momentu postawienia diagnozy zależy rokowanie.

Rak szyjki macicy jest bardzo niebezpieczny. To nowotwór złośliwy. Bez badania, jakim jest cytologia, bardzo trudno go rozpoznać, dlatego powinnaś o niej pamiętać. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o działaniach profilaktycznych i interesuje Cię holistyczne podejście do zdrowia, odwiedź Welbi. Jest to serwis o zdrowiu fizycznym i psychicznym, w którym znajdziesz porady zdrowotne i cenne wskazówki, jak zmniejszyć ryzyko chorób.

Kto i kiedy powinien wykonać cytologię?

Pierwszą cytologię powinnaś wykonać w ciągu trzech lat od rozpoczęcia współżycia. Jeżeli nie masz inicjacji seksualnej za sobą, powinnaś zgłosić się do lekarza na badanie około 25. roku życia. Powiedz ginekologowi, że nie miałaś jeszcze wykonywanego tego typu testu.

Istotne jest także to, jak często powinnaś przeprowadzać cytologię. W ciągu kilku pierwszych lat musisz zgłaszać się na nią co roku. Później nie jest to konieczne. Zalecenia mówią, że wystarczy wykonywać test raz na 3 lata. O wszystkim poinformuje Cię lekarz. Zdarza się, że badanie cytologiczne musi być przeprowadzane co roku. Wskazania to: przewlekłe infekcje bakteryjne układu moczowo-płciowego, zakażenie wirusem HIV lub HPV, stosowanie doustnej antykoncepcji przez wiele lat.

Jak przebiega badanie cytologiczne?

Cytologia jest krótka i przeprowadza się ją w czasie standardowego badania ginekologicznego. Lekarz zakłada wziernik, a następnie wprowadza przez niego cienki patyczek zakończony specjalną szczoteczką. Wykonuje nim kilka ruchów, aby pobrać komórki do analizy. Cytologia nie jest bolesna, ale możesz odczuwać pewien dyskomfort – wszystko zależy od Twojej wrażliwości oraz umiejętności lekarza.

Czy do cytologii trzeba się przygotować?

Specjalne przygotowania do cytologii nie są potrzebne. Zachowuj się tak, jakbyś wybierała się na standardową wizytę ginekologiczną. Pamiętaj, aby:

  • badanie wykonać po zakończeniu miesiączki,
  • wstrzymać się ze współżyciem dzień przed badaniem.

Przeciwwskazaniem do wykonania cytologii jest infekcja intymna.

Czy cytologię wykonuje się u dziewic?

Cytologia jest badaniem, które można wykonać u kobiet, które jeszcze nie współżyły. Jeżeli jesteś w takiej sytuacji, poinformuj lekarza. Zastosuje on specjalne wzierniki, które nie spowodują naruszenia błony dziewiczej. Pamiętaj, że dziewice także są narażone na wystąpienie raka szyjki macicy, dlatego również powinny regularnie wykonywać cytologię.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna