Miesięczne soczewki kontaktowe – zalety i wady

Ze względu na bardzo dużą popularność miesięcznych soczewek kontaktowych producenci prześcigają się, proponując wiele nowych rozwiązań i innowacji. Jest to duży plus dla użytkowników soczewek miesięcznych, którzy podkreślają komfort użytkowania takich szkieł oraz ich atrakcyjne ceny. Jakie wady i zalety posiadają soczewki miesięczne? Czy warto je wybrać? Jakie alternatywy można znaleźć na rynku?

Zalety miesięcznych soczewek kontaktowych

Zaawansowane rozwiązania technologiczne pozwalają obecnie na stworzenie soczewek, których użytkowanie jest wyjątkowo komfortowe, bezpieczne i zdecydowanie prostsze w przeszłości. Dużym ułatwieniem dla wielu użytkowników jest pojawienie się na rynku soczewek całodobowych, których nie trzeba ściągać nawet przez cały tydzień.

Stosowany najczęściej do produkcji soczewek miesięcznych materiał – silikonowy hydrożel, cechuje się bardzo wysoką przepuszczalnością tlenu. Wpływa to korzystnie na komfort noszenia szkieł kontaktowych. Odpowiedni dopływ tlenu sprawia, że oczy są wypoczęte, a gałki oczne białe. Komfort użytkowania jest wyższy w stosunku do zwykłych szkieł również dzięki zastosowaniu odpowiednich rozwiązań, pozwalających na samozwilżanie soczewki.

Dużym plusem soczewek miesięcznych jest stosunek ceny do jakości oraz szeroka rozpiętość cenowa. Pozwala to na dostosowanie produktu do własnych potrzeb i możliwości finansowych.

Soczewki miesięczne są też dobrym wyborem dla osób zainteresowanych tematyką ochrony środowiska i ekologią. Brak konieczności codziennej zmiany soczewek wpływa na znaczące zmniejszenie ilości wyrzucanych egzemplarzy.

Wady miesięcznych soczewek kontaktowych

Miesięczne soczewki kontaktowe, pomimo wielu zalet, posiadają również swoich przeciwników.

Jedną z najważniejszych wymienianych wad soczewek miesięcznych jest konieczność ich odpowiedniej pielęgnacji. Prawdą jest, że codzienne czyszczenie szkieł i pojemnika jest absolutnie konieczne. Nie służy to tylko temu, by zachować dobrą jakość szkieł na cały miesiąc. Nieodpowiednia pielęgnacja i czyszczenie soczewek miesięcznych może skutkować poważnymi infekcjami i podrażnieniami. W związku z tym wszyscy specjaliści podkreślają potrzebę codziennego zdejmowania i mycia szkieł w przeznaczonych do tego środkach.

Za wadę można więc uznać konieczność wykonywania dodatkowych czynności higienicznych, ale też zwiększone ryzyko wystąpienia infekcji, w przypadku niedostatecznej pielęgnacji.

Konieczność takiej pielęgnacji pociąga za sobą dodatkowe koszty. Potrzebny jest zakup specjalnego pojemnika na soczewki oraz płynu do ich mycia, oraz przechowywania.

Wielu użytkowników decyduje się na zastąpienie kontaktów miesięcznych soczewkami jednodniowymi w przypadku uprawiania sportu. Podczas treningów wygodniej wielu osobom jest zdecydować się na jednorazowe soczewki, ze względu na trudności z zachowaniem odpowiedniej higieny (na przykład podczas pryszniców na siłowni) oraz na możliwe uszkodzenia mechaniczne.

Alternatywy dla miesięcznych soczewek jednodniowych

Wybór soczewek kontaktowych powinien zostać skonsultowany ze specjalistą. Można to zrobić w salonie twojesoczewki.com, gdzie znaleźć można poradę specjalistów oraz szeroki wybór kontaktów. Alternatywami dla szkieł miesięcznych są soczewki jednodniowe lub dwutygodniowe. Soczewki jednorazowe są zdecydowanie cieńsze niż te do wielokrotnego stosowania. Jest to plus dla doświadczonych użytkowników, ale osoby zakładające soczewki po raz pierwszy mogą mieć przez to problemy z odpowiednią aplikacją.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Informacja prawna