Miejscowe zastosowanie preparatów z heparyną – jak i kiedy?

Heparyna to związek, który hamuje proces krzepnięcia. Nie wykazuje natomiast działania związanego z niszczeniem już powstałego skrzepu. Reakcja heparyny opiera się o aktywację związku zwanego antytrombiną, przez co wywołuje efekt hamujący na wiele czynników odpowiedzialnych za inicjację procesu krzepnięcia. Może być podawana dożylnie i podskórnie, ma również wskazania do stosowania miejscowego (w żelach, kremach i maściach).

Kiedy istnieją wskazania do stosowania heparyny?

Heparyna wykazuje bardzo dobre działanie, jako leczenie wspomagające, w przypadku chorób żył powierzchownych, takich jak: zapalenia żył, zakrzepowe zapalenia żył, żylaki kończyn dolnych. Zastosowanie znajduje również w łagodzeniu objawów krwiaków podskórnych, stłuczeń oraz obrzęków. Podsumowując, warto zainwestować w żel z heparyną w przypadku większości urazów tkanek miękkich i przy problemach z krążeniem żylnym.

Jak stosować żele z heparyną?

Żele, takie jak Lioton 1000, należy stosować miejscowo na skórę od 1 do 3 razy na dobę. Na urażony obszar nakładamy pasek żelu (3-10 cm) i delikatnie wmasowujemy dotąd, aż produkt się wchłonie. Heparynę powinno się stosować przez okres 10 dni w przypadku obrzęków po urazach. Natomiast w terapii chorób żył powierzchownych żel może nam służyć nawet do 2 tygodni. Heparyna ma przede wszystkim działanie, które wspomaga proces zdrowienia i łagodzi nieprzyjemne dolegliwości.

Czy heparyna ma działania niepożądane?

Żele z heparyną są bezpiecznymi produktami. Stosowane miejscowo nie wpływają na pracę narządów wewnętrznych, ograniczając swoje działanie lecznicze do chorego obszaru. Leku nie należy jednak stosować przez okres dłuższy, niż zaleca producent, ponieważ może to powodować wystąpienie zmian skórnych. Nie zaleca się także stosowania preparatów z heparyną osobom z alergiami na tę substancję oraz pacjentom z nadwrażliwością na parabeny (ryzyko wystąpienia pokrzywki).

Czy istnieją przeciwskazania do stosowania heparyny?

W stosowaniu miejscowym na skórę bezwzględne przeciwskazanie jest jedno – nadwrażliwość na heparynę i ciężkie reakcje alergiczne (także na parabeny). Co więcej, heparyny nie wolno aplikować na obszary z przerwaną ciągłością naskórka lub na rany sączące. Lek ten nie przenika przez łożysko ani do pokarmu kobiecego, jednak w okresie ciąży należy zachować szczególną ostrożność w kwestii stosowania każdego leku. W przypadku dzieci możemy stosować preparaty z heparyną od 12. roku życia.

Preparaty dostępne w aptece

Warto zainwestować w środek o wysokiej zawartości heparyny na poziomie 1000 jednostek, który przeszedł serię badań i ma potwierdzone działanie. Sprawdzonym produktem bez wątpienia jest Lioton 1000, który oprócz efektywnego działania łagodzącego i wspomagającego leczenie, charakteryzuje się także szybką wchłanialnością oraz przyjemnym lawendowym zapachem.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Informacja prawna