Makijaż permanentny – wszystko, co powinieneś wiedzieć o zabiegu

Wygląd jest jednym z elementów, który ma wpływ na atrakcyjność człowieka. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni już od wieków wkładali wiele wysiłku, aby przyozdobić swoje ciało. Z biegiem czasu przestała wystarczać nakładana biżuteria. Zaczęto dziurawić uszy oraz malować ciało farbami, co było niejako zapoczątkowaniem pierwszych tatuaży. Stąd zrodził się pomysł na makijaż permanentny. Przeznaczony jest zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Maskuje niedoskonałości, podkreśla i uwydatnia urodę, a co najważniejsze – nie rozmazuje się w nieoczekiwanych momentach. Ponadto świetnie redukuje wszelkie defekty skóry, tj. przebarwienia, plamy pigmentacyjne czy blizny. Jeśli myślisz o makijażu permanentnym, w poniższym artykule dowiesz się na czym on polega oraz kto może go wykonać.

Co to jest makijaż permanentny?

To specjalistyczny zabieg kosmetyczny polegający na trwałym podkreśleniu walorów urody. Inaczej nazywany jest makijażem trwałym, konturowym lub mikropigmentacją. Polega na wprowadzeniu pod skórę odpowiednich pigmentów, które implementuje się do drugiej lub trzeciej warstwy naskórka (płycej niż w przypadku tatuażu). Barwnik rozprowadzany jest za pomocą igły w znieczuleniu, dzięki czemu zabieg nie sprawia większego dyskomfortu. Najczęściej przeprowadzany jest w okolicach ust, oczu i brwi. W przypadku oczu, zazwyczaj jest to wykonanie trwałej kreski, na górnej lub/i dolnej powiece. Brwi zwykle poddawane są regulacji kształtu, zaś zabieg na usta stosowany jest w celu uwydatnienia i zaznaczenia obrysu warg oraz wzmocnienia ich naturalnej czerwieni.

Makijaż permanentny jest również świetną metodą tuszowania niedoskonałości, jakimi są różnorakie defekty skóry. Co ważne, pomaga odzyskać pewność siebie i naturalny wygląd osobom, które z przyczyn losowych utraciły włoski brwi lub rzęs lub zmagają się z bliznami.

Jak długo się utrzymuje?

Jak długo utrzymuje się mikropigmentacja? Niewątpliwie to pytanie zadaje sobie dużo kobiet. Stwierdza się, iż ten rodzaj make-upu utrzymuje się na skórze od kilku miesięcy do kilku lat. Na jego zachowanie wpływ ma wiele czynników, na które często nie zwracamy uwagi lub jesteśmy nieświadome, w tym: typ i kondycja skóry, doświadczenie i umiejętności osoby wykonującej zabieg, jakość pigmentów, optymalnie dobrana głębokość wszczepienia barwnika, indywidualna reakcja układu odpornościowego, należyta pielęgnacja pozabiegowa, systematyczne uzupełnianie barwnika. Aby zachować nieskazitelny kolor pigmentu, należy go uzupełniać przynajmniej raz w roku.

Metody wykonywania makijażu permanentnego brwi

Mikropigmentacja różni się od siebie metodyką zabiegu. Dlatego, zanim zdecydujemy się na jego ostateczne wykonanie, powinniśmy zapoznać się z każdym ze sposobów. Należy mieć na uwadze, iż każda z metod jest inwazyjna. Mimo zapewnienia odpowiedniego bezpieczeństwa, jest to ingerencja pigmentu pod skórę. Igłę wprowadza się punktowo w miejsce, gdzie ma być wykonany make-up permanentny. Coraz więcej kobiet dokonuje wyboru mikropigmentacji brwi. Do najbardziej powszechnych metod możemy zaliczyć metodę włoskową, piórkową, cieniowania oraz tzw. threecolour, która złożona jest z trzech kolorów. Do najnowszej z metod tego rodzaju pigmentacji należy microblading.

Metoda cieniowania(klasyczna) i wypełnienia

Makijaż permanentny brwi jest najczęściej wybierany w celu zagęszczenia brwi lub nadaniu im wyrazistego obrysu. Metoda cieniowania polega na zabarwieniu naturalnego kształtu łuku brwiowego. Dzięki niej, skórze zostaje nadany delikatny kolor, który staje się coraz ciemniejszy od wewnętrznej do zewnętrznej strony. Sposób ten to obecnie najczęściej wybierana metoda mikropigmentacji.

Metoda wypełniania należy do jednej z najbardziej trwałych, z uwagi na dużą ilość użytego barwnika. Jednak efekt tego make-upu nie jest zbyt naturalny. Duża ilość pigmentu skutkuje głębią koloru barwnika, co nadaje surowości twarzy.

Włoskowa

Sposób ten polega na zachowaniu naturalnego kształtu brwi i rysowaniu włosków na skórze za pomocą specjalnej maszynki bądź igły. Metoda włoskowa nie wymaga użycia  specjalistycznego sprzętu, jednak dobrze, aby zabieg przeprowadziła osoba doświadczona i profesjonalna o precyzyjnej technice.

Piórkowa

Rodzaj tej mikropigmentacji jest zbliżony do metody włoskowej, ponieważ i w tym przypadku odwzorowany zostaje naturalny wygląd włosków. Jednak proces ten zachodzi przy użyciu nieco innego sprzętu. W metodzie tej używa się tzw. piórka, które w precyzyjny i naturalny sposób układa włoski. Jednak warto zaznaczyć, iż make-up ten cechuje duża inwazyjność, gdyż piórko wkłuwa się na głębokość większą niż w przypadku metody włoskowej. Zabieg pozwala narysować idealny włos, lecz jest bardziej bolesny i najmniej trwały.

Microblading

Microblading to jedna z najnowszych metod wykonywania makijażu permanentnego. To ręczna metoda pigmentacji brwi, umożliwiająca zrekonstruowanie łuku brwiowego, tak, aby zachował naturalną budowę. Sposób ten polega na rysowaniu poszczególnych włosków obok siebie. Dzięki temu zachowany zostaje rysunek odzwierciedlający ich prawdziwy wygląd.

Dla kogo?

Mikropigmentacja to rewelacyjny sposób na podkreślenie atutów swojego wyglądu. Decydując się na niego nie musimy martwić się codziennym nakładaniem i zmywaniem make-upu. Przede wszystkim służy on zatuszowaniu defektów cery. Ponadto, w sposób naturalny podkreśla rysy twarzy. Za jego pomocą można dowolnie korygować kształt ust – uwydatniać je, wyrównywać symetrię, wzmocnić naturalny kolor czy podkreślić obrys oczu decydując się na zagęszczenie linii rzęs w postaci kreski. Często korekty wymagają również brwi. To idealne rozwiązanie dla zabieganych kobiet, które nie mają wystarczająco czasu, aby poświęcić go na makijaż. Równie dobrze sprawdzi się u osób, które uprawiają sporty wodne bądź planują dłuższy pobyt np. w szpitalu. To ratunek dla osób, których wygląd jest wyniszczony wskutek chemioterapii, jak również dla tych, którzy nie mogą nałożyć kosmetyków z powodu, np. uczulenia.

Jak przygotować się do zabiegu

Odpowiednie przygotowanie do zabiegu umożliwi łatwiejszy przebieg pigmentacji,  a co za tym idzie uzyskanie trwalszego i lepszego efektu. Sposób pielęgnacji zależy od miejsca, w którym zabieg ma być wykonywany. Czynności pielęgnacyjne są takie same dla każdej części miejsca zabiegowego. Przede wszystkim należy zadbać o dobry stan i kondycję naszej skóry. Wskazane jest, aby była ona odpowiednio nawilżona. W przypadku, kiedy jest ona przesuszona, warto na minimum tydzień przed planowanym zabiegiem wykonać dodatkowy zabieg odżywczo-nawilżający. Na dwa tygodnie przed pigmentacją zabronione jest opalanie skóry oraz przeprowadzanie zabiegów silnie złuszczających i podrażniających. W dniu wykonywania make-upu permanentnego skóra nie może być w żadnym stopniu naruszona.

Czy zabieg jest bolesny?

Zabieg ten polega na wprowadzeniu pigmentu do skóry za pomocą igły, która wprawiona jest w szybkie wibracje, dlatego też mikropigmentacja niewątpliwie wiąże się z odczuwanym dyskomfortem. Jednak warto pamiętać, że każdy człowiek ma zróżnicowany próg bólu. Uzależniony on jest również od miejsca zabiegowego. Zwykle na owe miejsce nakładany jest krem znieczulający, co znacznie uśmierza ból.

Wskazania do wykonania zabiegu

 • To doskonałe rozwiązanie dla osób, które zmagają się z defektami twarzy, np. po wypadku lub utraciły naturalne włoski brwi i rzęs wskutek chemioterapii.
 • W przypadku posiadania asymetrycznych rysów twarzy.
 • Dla osób zabieganych, które nie mają czasu na codzienny makijaż.
 • Dla osób aktywnych zawodowo,  uprawiających sporty wodne, często odwiedzających saunę, którzy chcą nawet w trakcie uprawiania sportu wyglądać atrakcyjnie.
 • Zabieg jest wskazaniem dla alergików, którzy często nie mogą korzystać z tradycyjnych kosmetyków.
 • Dla kobiet, które noszą szkła kontaktowe bądź okulary, przez co wykonanie makijażu stanowi dla nich problem.
 • W celu uwydatnienia atutów urody, aby nie zwracać uwagi na kompleksy.

Przeciwwskazania

 • Ciąża.
 • Różnego rodzaju infekcje.
 • Podwyższona temperatura.
 • Aktywna choroba nowotworowa.
 • Choroby, tj. tarczyca, cukrzyca, hemofilia, łuszczyca.
 • Przyjmowanie leków, które rozrzedzają krew.
 • Choroby gałki ocznej oraz zabiegi operacyjne oczu.
 • Choroby psychiczne.
 • Stany depresyjne i lękowe.

Podsumowanie

Permanentny makijaż w każdym przypadku jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Oszczędza nasz czas i leczy wiele kompleksów. Delikatnie podkreśla naszą urodę i skutecznie maskuje defekty twarzy. Podkreślone brwi i usta to niewątpliwie najpopularniejszy trend w modzie. Wygoda, jaką może zaoferować trwały make-up jest szczególnie doceniana podczas wakacyjnych wyjazdów.

Oceń artykuł
[Suma: 3 Średnia: 5]
Informacja prawna