licówki

Licówki porcelanowe – podaruj sobie nowy uśmiech

Oceń ten artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Nowy, piękny uśmiech, w którym będą lśniły śnieżnobiałe, idealnie równe zęby, nie musi być wynikiem pracy protetyka. To nie kwestia wyrwania naturalnych zębów i założenia koron lub protezy całkowitej. Można w jednej chwili całkowicie odmienić wygląd swojego uzębienia dzięki licówkom porcelanowym.

Czym są licówki?

Licówki porcelanowe to bardzo cienkie płatki porcelany, które mają grubość około pół milimetra. Przeznaczone są do naklejania na przednie, wargowe lub policzkowe powierzchnie zębów. Są narzędziem, którym posługuje się stomatologia estetyczna, dlatego należy powiedzieć, że pozwalają walczyć z wieloma problemami natury estetycznej.

Licówki mogą mieć dowolnie dobrany do indywidualnych preferencji pacjenta kształt i kolor. Z uwagi na fakt, że są bardzo cienkie, mają wysoką przezierność i do złudzenia imitują naturalne szkliwo pacjenta. Nie ma w ich przypadku ryzyka, że będą wyglądać jak sztuczne zęby. Stomatolog razem z pacjentem dobiera ich rozmiar i kolor, aby ostateczny rezultat był jak najlepszy i zgodny z oczekiwaniami.

Dlaczego warto wybrać licówki porcelanowe?

Dzięki nim koryguje się diastemę, lekko skrzywione zęby, nadłamania czy przebarwienia. Generalnie licówki zakłada się na zęby zdrowe, które mają pewne uszczerbki. Plusem założenia licówek porcelanowych jest to, że w dużo mniejszym stopniu osadza się na nich osad nazębny, dlatego zwiększają odporność zębów pacjenta na kamień nazębny i przebarwienia. Nie oznacza to jednak, że można odpuścić sobie codzienną higienę jamy ustnej, a nasz uśmiech pozostanie idealny. Nic podobnego, o zęby z założonymi licówkami trzeba dbać tak samo jak o naturalne zęby.

Wybór licówek porcelanowych jest bardzo dobry, ponieważ charakteryzują się one wysoką trwałością. Są wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, i to w znacznie wyższym stopniu niż naturalne szkliwo naszych zębów. Wystarczy uważać na licówki przy spożywaniu pokarmów wyjątkowo twardych, takich jak np. orzechy.

Kto kwalifikuje się do założenia licówek?

Nie każdy pacjent będzie mógł korzystać z licówek porcelanowych. Zęby muszą być zdrowe, bez próchnicy. Stomatolog nie będzie w stanie założyć skutecznie licówek na bardzo zniszczone, rozchwiane zęby, mające duże braki w szkliwie, ponieważ nie będą one miały się czego trzymać. Nie można wykorzystać licówek u osób z nieleczoną, zaawansowaną paradontozą.

Rozwiązanie to będzie idealne dla osób, które mają zdrowe, nierozchwiane zęby i zdrowe dziąsła. Licówki pozwolą na pozbycie się w prosty sposób przebarwień, których nijak nie można usunąć innymi sposobami. Pomogą ukryć rozstawione rzadko zęby, diastemę, zęby nadłamane i krzywe. Licówek nie trzeba zakładać na wszystkie zęby bez wyjątku, czasem wystarczy je nałożyć na 2–3 zęby dla uzyskania pożądanego efektu estetycznego.

Licówki porcelanowe to tylko jedne z typów licówek w ogóle. Mogą być one wykonane z materiałów ceramicznych lub kompozytowych.