Leczenie kanałowe pod mikroskopem, czy jest bardziej skuteczne?

Leczenie kanałowe jest precyzyjną metodą leczenia zębów. Od wielu lat endodoncja może pochwalić się licznymi sukcesami w unowocześnianiu tej techniki, nie tylko pod kątem sposobu przeprowadzania zabiegu, ale też używanych narzędzi. Przełomem w leczeniu kanałowym było rozpoczęcie wykorzystywania mikroskopu. Umożliwił on dostrzeżenie tego, co niewidoczne dla ludzkiego oka – czyli mniejszych kanałów zębowych i mikro uszkodzeń. Ponadto narzędzie pozwala na zwiększenie szans na powodzenie zabiegu i uniknięcie wyrwania zęba.

Czym jest leczenie kanałowe i po co się je stosuje?

Leczenie kanałowe polega na usunięciu miazgi zęba, a następnie wykonaniu jego dezynfekcji i odbudowy za pomocą wysokojakościowego kompozytu. Odpowiednio zabezpieczona korona zęba nie będzie się kruszyć, a szansa na jej uszkodzenie jest minimalna.

Leczenie kanałowe rozpoczyna się od usunięcia istniejącej próchnicy i oszacowania, w jakim stanie jest ząb. Następnie wykonuje się dojście do kanałów korzeniowych. Kolejne prace są poprzedzone znieczuleniem – nie trzeba się martwić, że zabieg będzie bardzo bolesny, jest to informacja już dawno nieaktualna i straszą nią najczęściej nasi rodzice czy dziadkowie.

Dokładny stan zęba i przebieg kanałów określa się za pomocą punktowego zdjęcia RVG lub tomografii komputerowej CBCT, a później mikroskopu.

Po co stosować leczenie kanałowe? Bez niego ząb i okoliczne tkanki zostałyby objęte przez stan zapalny, co w efekcie doprowadziłoby do konieczności wyrwania zęba.

Czym różni się leczenie kanałowe pod mikroskopem od tradycyjnego?

Leczenie kanałowe pod mikroskopem nie różni się wiele od tradycyjnego. Kroki podejmowane w terapii są takie same. Dzięki mikroskopowi zwiększona zostaje widoczność i precyzyjność zabiegu. Dentysta widzi dokładnie położenie kanałów i ich wszystkie nieprawidłowości. Jest to świetne rozwiązanie w trudnych przypadkach i przy zębach o bardziej skomplikowanej anatomii.

Jeśli mamy podejrzenia, że bolący ząb może sprawić problemy, to lepiej zdecydujmy się na leczenie kanałowe pod mikroskopem. Zobacz, jak pracują specjaliści z gabinetu stomatologicznego FachowyDentysta.pl.

Etapy leczenia kanałowego, krok po kroku

Leczenie kanałowe może odstraszać, jednak nie warto z nim zwlekać. Odkładanie wizyty w czasie może doprowadzić do większego stanu zapalnego i konieczności usunięcia zęba.

Aby zmniejszyć strach przed zabiegiem, warto zapoznać się najczęściej zadawanymi pytaniami dotyczącymi leczenia kanałowego oraz z jego etapami:

  • usunięcie miazgi zęba oraz odszukanie ujścia kanałów zębowych – na tym etapie specjalista bada anatomię zęba. Najtrudniej jest z zębami trzonowymi, gdyż mogą mieć nawet 7 kanałów;
  • zmierzenie długości kanałów korzeniowych – przy pomocy endometru lekarz sprawdza długość roboczą, której nie może przekroczyć podczas zabiegu;
  • płukanie kanałów korzeniowych – zbadane kanały lekarz płucze za pomocą specjalnych środków. W ten sposób pozbywa się z nich pozostałości miazgi, których nie mógł usunąć za pomocą narzędzia;
  • wypełnianie kanałów zęba – czystą jamę zęba należy zamknąć, inaczej bakterie dostaną się do niej na nowo. W tym celu stosuje się gutaperkę i uszczelniacz;
  • odbudowa korony zęba – po zabiegu odbudowuje się ząb, aby nie sprawiał nieprzyjemnego wrażenia i wyglądał estetycznie. Za pomocą kompozytu formuje się warstwę imitującą zębową powierzchnię.

Ile wizyt potrzeba do ukończenia leczenia kanałowego?

Długość leczenia uzależniona jest od stanu zęba. Ideałem jest wykonanie wszystkich zabiegów podczas jednej wizyty, ponieważ zmniejsza to szanse na powtórne zakażenie. Niestety przy ostrych zapaleniach potrzebne jest wstępne leczenie zęba i jego uprzednie wyciszenie, co może znacznie wydłużyć proces.

Jeśli odpowiednio wcześnie zauważymy pierwsze objawy zapalenia i nie będziemy bagatelizować bólu zęba, to szanse na udany zabieg są bardzo duże. Ponadto dentysta będzie w stanie wykonać wszystkie kroki na 1-2 wizytach. Nowoczesne narzędzia także skracają czas leczenia – warto na to zwracać uwagę podczas wyboru kliniki stomatologicznej.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Informacja prawna