Laserowe usuwanie malformacji kapilarnych

Malformacja kapilarna to łagodna zmiana wrodzona. Powstaje ona na skutek zaburzenia rozwoju tkanki naczyniowej, jeszcze w życiu płodowym. Zmiana nie znika z czasem i rośnie wraz z całym organizmem, stanowiąc defekt urody. Malformacja kapilarna może przyjmować różne formy, jednak najczęściej pojawia się na skórze, błonach śluzowych, obszarze głowy, szyi oraz ośrodkowym układzie nerwowym. Jak sobie z nią radzić? Okazuje się, że rozwiązaniem mogą być małoinwazyjne zabiegi medycyny estetycznej.

Jakie są przyczyny malformacji naczyniowych?

Jako przyczynę występowania malformacji kapilarnych podaje się wrodzone zmiany skórne wynikające z niewłaściwej pracy komórek naczyń włosowatych. Mówiąc dokładniej, powstają one w wyniku zaburzeń w namnażaniu komórek. Malformacje mogą przyjmować różne rodzaje, które uzależnione są od typu naczyń tworzących zmianę medycyna estetyczna i dermatologia wyróżnia malformacje:

 • kapilarne (włosowate)
 • żylne
 • tętnicze
 • limfatyczne
 • mieszane.

Jak rozpoznać malformacje kapilarne?

Najczęściej występują malformacje kapilarne, czyli włosowate. Nazywane są one też plamą czerwonego wina (PWS). Nazwa ta oddaje wygląd zmiany, która przypomina różową lub czerwoną plamę o nieregularnym kształcie. Malformacja włosowata jest płaska, występuje zazwyczaj po jednej stronie ciała. W obrębie głowy, szyi, ust, błony śluzowej jamy ustnej. Zmiana skórna najczęściej przypomina siniaka i wiele osób myli ją z naczyniakami.

Jak leczyć malformacje kapilarne?

Specjaliści z kliniki Miracki z Warszawy jako najskuteczniejszy sposób leczenia malformacji kapilarnych wskazują laseroterapię. Pozwala ona na uniknięcie zmian bliznowatych całkowite lub częściowe usunięcie zmiany skórnej. Osoby cierpiące na ten defekt najczęściej decydują się na efektywny laser Cutera Excel Plus. Jest to zaawansowana technologia, którą wykorzystuje się w najlepszych klinikach do usuwania zmian naczyniowych, plam starczych i trądziku różowatego. Wyróżnia się wysoką skutecznością, bezpieczeństwem i komfortem zabiegu. Pacjenci doceniają też niewielką inwazyjność lasera, brak konieczności rekonwalescencji po zabiegu oraz wystąpienia efektów ubocznych.

Przed podjęciem leczenia malformacji konieczna jest właściwa diagnoza. Tą można wykonać już w pierwszych tygodniach życia dziecka. Leczenie laserowe można wykonywać już u małych pacjentów. Ze względu na to, że ich zmiany są zazwyczaj mniejsze, to kuracja wymaga mniejszej liczby powtórzeń.

Jak przygotować się do usunięcia malformacji laserem?

Usuwanie malformacji laserem nie jest zabiegiem inwazyjnym. Nie wymagane są specjalne przygotowania. Zalecane jest jedynie unikanie (na miesiąc przed) nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne, zrezygnowanie z samoopalaczy i solarium. Jeśli obszar zabiegowy jest silnie owłosiony, przed zabiegiem należy go wydepilować.

Jak wygląda laserowe usunięcie malformacji kapilarnych?

Cała procedura laserowego usuwania malformacji kapilarnych trwa kilka minut. Nie jest dla pacjenta uciążliwa czy bolesna. Przed zabiegiem nie podaje się znieczulenia, ponieważ urządzenie wyposażone jest w specjalną głowicę chłodzącą, niwelującą ból. Uczucie niewielkiego dyskomfortu może wystąpić u osób wrażliwych na zmiany temperatury. Leczenie malformacji kapilarnych obejmuje kilka serii zabiegów. Zazwyczaj rekomendowane jest wykonanie 3 zabiegów w odstępie 4-6 tygodni. Po zabiegu nie jest konieczna rekonwalescencja. Pacjent od razu może wrócić do swoich standardowych aktywności. Powinien jednak unikać sauny, gorących kąpieli i chronić skórę przed promieniowaniem UV.

Plan usunięcia zmian skórnych laserem, można ustalić kontaktując się ze specjalistą kliniki Miracki z Warszawy. Wizytę można zamówić poprzez https://klinikamiracki.pl/kontakt/

Przeciwwskazania do laserowego usunięcia malformacji kapilarnych

 • Ciąża
 • Nowotwór skóry
 • Rany otwarte
 • Aktywna opryszczka
 • Dysplazja i zmiany pigmentacyjne o nieznanym pochodzeniu
 • Przyjmowanie w ciągu ostatnich 6 miesięcy Accutane
 • Makijaż permanentny, tatuaże, metalowe lub elektroniczne implanty w pobliżu obszaru zabiegu.
Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Informacja prawna