Kosmetyki i kremy na łuszczycę — jakie mają właściwości? Czy pomagają?

Łuszczyca to choroba autoimmunologiczna, co w dużym skrócie oznacza, że organizm atakuje sam siebie. Niestety nie jest ona uleczalna, ale łatwo da się ją zaleczyć.

W wypadku zaostrzonych objawów stosuje się maści na receptę, a po takiej kuracji zakończonej sukcesem wystarczy już tylko działać profilaktycznie i od czasu do czasu stosować na skórę maści dostępne bez recepty.

Działania profilaktyczne

Choroby autoimmunologiczne przede wszystkim zaostrzają swoje objawy pod wpływem stresu, dlatego warto go unikać lub nauczyć się radzić sobie z nim w konstruktywny sposób – poprzez zdrowy tryb życia, praktykując jakąś aktywność fizyczną albo na przykład medytując. Pamiętajmy, że zdrowy organizm łatwiej radzi sobie ze stresem. Na pewno pomogą tutaj także zioła uspokajające, takie jak melisa czy rumianek.

Ważne jest także dostarczanie organizmowi witaminy D, ale jednocześnie zwracanie uwagi na to, aby nie narażać skóry na zbyt intensywne działanie promieni UV. Najlepiej stosować na skórę kremy z filtrem, a witaminę D suplementować lub pozyskiwać z pożywienia (na przykład z ryb morskich).

Niezwykle ważne jest unikanie używek, takich jak papierosy czy alkohol w nadmiernych ilościach. Mogą pogorszyć one stan naszej skóry. Warto również unikać kąpieli i ogólnego rozmaczania skóry, pozostawiania skóry wilgotnej na dłuższy czas.

Kosmetyki na łuszczycę

Przy autoimmunologicznych chorobach skóry bardzo ważna jest także jej odpowiednia pielęgnacja. Nie należy w żadnym wypadku podrażniać skóry, co — o dziwo — może z początku być trudne, ponieważ trzeba nabrać świadomości w wyborze produktów kosmetycznych, których się używa. Możemy nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że nasz żel pod prysznic jest nieodpowiedni dla naszej skóry.

Przeczytaj także:  Rodzaje depilacji i właściwa pielęgnacja po

Najbezpieczniej jest zainwestować w kosmetyki na łuszczycę dostępne w aptekach. Są one przebadane dermatologicznie, nie zawierają sztucznych zapachów i barwników, są delikatne dla skóry. Oczywiście można korzystać także z kosmetyków dostępnych w drogeriach, ale bez umiejętności czytania składów INCI i wiedzy na temat substancji wykorzystywanych w kosmetykach, trudno nam będzie wybrać produkt odpowiedni dla naszej problematycznej skóry.

Po co sięgnąć?

Do skóry narażonej na przesuszanie i łuszczenie się można wypróbować na przykład żel dermatologiczny Bioderma Atoderm Intensive Gel. Oczyszcza na tyle delikatnie, że może być stosowany nawet do mycia skóry atopowej u niemowląt. Jednocześnie odbudowuje naturalną barierę hydrolipidową i ogranicza rozwój bakterii. Jest produktem hipoalergicznym, nie ma zapachu ani sztucznego koloru, nie zawiera parabenów. Przy codziennym stosowaniu takiego żelu w połączeniu z jakimś specjalistycznym kremem (na przykład krem Dexeryl do problemów skórnych) można w zasadzie zapomnieć o łuszczycy. Krem na łuszczycę również odbudowuje barierę ochronną skóry i zapobiega utracie wody z naskórka. Stosowanie obu tych produktów sprawia, że skóra jest podwójnie chroniona.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna