Jakie soczewki kontaktowe dla astygmatyków?

Astygmatyzm jest wyjątkową wadą wzroku, na którą cierpi coraz więcej osób i która wymaga odpowiedniego leczenia. Tutaj nie sprawdzą się standardowe soczewki kontaktowe, a soczewki toryczne, stanowiące alternatywę dla okularów ze szkłami cylindrycznymi. Czym charakteryzuje się astygmatyzm? Jakie konkretnie soczewki można stosować, cierpiąc na tę wadę wzroku? O tym przeczytasz w dzisiejszym artykule.

Czym jest astygmatyzm?

Astygmatyzm, zaraz obok krótko- i dalekowzroczności, stanowi jedną z najczęściej występujących wad wzroku. Objawia się nieostrym widzeniem w pewnych wyróżnionych kierunkach, a spowodowany jest zaburzeniami symetrii obrotowej oka. Oznacza to mniej więcej tyle, że elementy oka nie są symetryczne względem własnej osi obrotu, w efekcie czego na siatkówce oka nie powstaje obraz punktowy. W znacznej mierze astygmatyzm jest wadą wrodzoną, jednak istnieje również odmiana nabyta – spowodowana wszelkiego rodzaju bliznami na rogówce lub naciskiem powieki na gałkę oczną.

Jakie soczewki są odpowiednie dla astygmatyków?

Dla astygmatyków przeznaczone są soczewki toryczne. To idealne zastępstwo dla okularów cylindrycznych. W odróżnieniu od standardowych soczewek kontaktowych, przypominających kształtem przeciętą wzdłuż piłkę, soczewki toryczne charakteryzują się geometrią określaną jako torus. Jest to figura, na której promienie świetlne załamują się w różny sposób, zarówno w przekroju pionowym, jak i poziomym, dopasowując soczewkę do niekształtnej rogówki oka.

Soczewki toryczne powinny zostać dobrane przez okulistę lub optometrystę na podstawie profesjonalnego badania wzroku. Często zdarza się bowiem, że oczy astygmatyka różnią się między sobą mocą odchylenia. W przypadku tej wady wzroku również niezwykle ważne jest ułożenie samej soczewki na oku. Soczewki toryczne posiadają bowiem oś środkową, którą śmiało można by porównać do równika Ziemi i która umożliwia wyraźne widzenie na danej linii wzroku. Jeśli soczewka ułożona jest nieprawidłowo, ostrość widzianego obrazu spada. Dlatego powinny one być stabilne i nie zmieniać swojego położenia przez cały okres ich stosowania.

Charakterystyka torycznych soczewek kontaktowych

Soczewki toryczne mogą być wykonane z materiału hydrożelowego lub silikonowo-hydrożelowego. W tym drugim przypadku charakteryzują się jednak większą przepuszczalnością tlenową, dzięki czemu oko „czuje się” i wygląda zdrowiej. Często wzbogacone są o dodatkowe filtry UV. Tego rodzaju soczewki występują również w wielu wersjach użytkowania: jednodniowych, dwutygodniowych i miesięcznych. Na rynku dostępne są także kolorowe soczewki toryczne.

Jakie soczewki toryczne dla astygmatyków?

Oferty producentów soczewek torycznych pękają w szwach, jednak istnieje kilka modeli, które zasługują na wyróżnienie, w tym m.in. dostępne w ofercie sklepu Szkla.com, soczewki Biofinity Toric. To soczewki miesięczne najnowszej generacji, o poprawionych właściwościach utleniających i nawilżających oraz z dodatkowym systemem stabilizującym, zapobiegającym niekontrolowanemu przemieszczaniu się soczewki. Wykonane z wysokiej jakości, innowacyjnego materiału i oparte na specjalnie opracowanej technologii AquaForm, dzięki której nie męczą wzroku i nie wymagają dodatkowego nawilżenia.

Oceń artykuł
[Suma: 2 Średnia: 5]
Informacja prawna