Jak zachować zdrowie podczas wakacyjnych podróży?

Wakacje to czas odpoczynku, egzotycznych podróży i wielu wspaniałych przygód. Jednak szykując się na wyczekiwany urlop, nie można zapomnieć o swoim bezpieczeństwie. Wybierając się zarówno na wczasy zagraniczne, jak i te krajowe, warto zaopatrzyć się w podróżną apteczkę, która zapewni nam pierwszą pomoc w kilku niespodziewanych sytuacjach.

Po pierwsze: biegunki i zatrucia pokarmowe

Wyjeżdżając na wycieczki do ciepłych krajów, trzeba pamiętać o podstawowych zasadach chroniących przed zatruciem pokarmowym. W tym celu zaleca się wyłącznie picie wody butelkowanej i z pewnego źródła, a nawet używanie jej do szczotkowania zębów, a także unikanie surowych owoców i warzyw. Jednak często zdarza się, że nawet spożywając jedzenie w hotelowych restauracjach, jesteśmy niedostatecznie chronieni. Na nasze zdrowie czyhają różne szczepy bakterii tj. Escherichia coli, Salmonella czy Shigella. Jeżeli dojdzie do zatrucia i wystąpienia pierwszych objawów zakażenia np. kurczowych bóli brzucha, obfitej biegunki, nudności czy wymiotów, warto mieć pod ręką leki uśmierzające te dolegliwości. W przypadku dotkliwych bólów brzucha dobrym rozwiązaniem będą leki rozkurczające, zawierające np. drotawerynę. Natomiast na biegunkę sprawdzi się węgiel aktywowany w tabletkach lub środki przeciwbiegunkowe, np. loperamid. Warto także wyposażyć się również w leki przeciwbakteryjne, które pomogą zwalczyć zakażenie, np. nifuroksazyd.

Po drugie: na przeziębienie i objawy grypopodobne

Sezon wakacyjny wbrew pozorom sprzyja zakażeniom dróg oddechowych. Częste przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach oraz nagłe zmiany temperatur i pogody, zdecydowanie niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie. Można doświadczyć tego w postaci pierwszych objawów przeziębienia, takich jak: ból głowy, uczucie rozbicia, podwyższona temperatura czy ból gardła. Aby zabezpieczyć się przed dalszym rozwojem dolegliwości, warto mieć pod ręką leki z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne), np. ibuprofen. Ich działanie jest przeciwgorączkowe, przeciwzapalne oraz przeciwbólowe, więc przydadzą się na wiele różnych okoliczności.

Po trzecie: w razie ukąszeń owadów

Lato to pora roku, w której aktywność owadów jest największa. Wiąże się to z wieloma niedogodnościami, jak np. ukąszenia, które w przypadku nadwrażliwych osób mogą przyczynić się do poważnych następstw. Miejsce ukąszenia, które w miarę postępu czasu powiększa się, wytwarzając duży i bolesny obrzęk, powinno szczególnie zwrócić uwagę. W tym celu warto zaopatrzyć się w leki na alergię bez recepty Claritine, które zawierają substancje przeciwhistaminowe, uśmierzające dolegliwości.

Po czwarte: na oparzenia słoneczne

Oparzenia to jedne z najczęściej występujących uszkodzeń skóry występujących w sezonie letnim. Wiążą się głównie z nieodpowiednim przygotowaniem i brakiem ochrony skóry przed ekspozycją na słońce. W skrajnych sytuacjach mogą powodować wystąpienie gorączki, a nawet znacznego odwodnienia. Dlatego planując intensywne opalanie, należy zadbać o krem z wysokim filtrem SPF (sun protection factor), np. SPF 50. Natomiast w przypadku wystąpienia silnego oparzenia skóry można spakować ze sobą intensywnie nawilżające kremy, np. na bazie aloesu i kwasu hialuronowego, oraz środki chłodzące i łagodzące, np. z D-panthenolem.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Informacja prawna