Jak wygląda kolonoskopia i czy można się do niej przygotować?

kolonoskopia

Na sam dźwięk słowa “kolonoskopia” pacjentów przechodzą dreszcze. Dlaczego? Jest to spowodowane bardzo negatywnymi opiniami na temat tego badania – uchodzi ono za bolesne i wyjątkowo nieprzyjemne. Okazuje się jednak, że nie każdy ma takie same odczucia i zwykle po wyjściu z gabinetu jesteśmy jednak pozytywnie zaskoczeni, ponieważ nie było wcale aż tak źle.

W przypadku kolonoskopii musimy więc zachować się tak samo, jak przy każdym innym badaniu – dowiedzmy się najpierw, co nas czeka i czy faktycznie jest się czego bać. Im mamy większą wiedzę – tym mniej będziemy się stresować i będziemy przygotowani na każdy etap badania. Czasami nie da się go uniknąć, a przecież chcemy posiadać wszelkie informacje na temat naszego stanu zdrowia i umożliwić tym samym lekarzowi wdrożenie skutecznego leczenia.

Czy można się przygotować do kolonoskopii?

Tak, można się do niej przygotować i jest to wręcz wskazane. Jeżeli tego nie zrobimy to czasem wykonanie badania będzie niemożliwe. Konieczne jest zadbanie o to, aby nasza okrężnica była oczyszczona przed wykonaniem kolonoskopii – w innym wypadku lekarz nie uzyska wyraźnego obrazu.

Aby było to możliwe, musimy przejść na dietę, która będzie składała się głównie z płynów – a przed samym badaniem korzystać także z środków przeczyszczających. Konieczne będzie picie dużej ilości płynów. O tym wszystkim na pewno poinformuje nas lekarz, więc stosujmy się po prostu do jego zaleceń. Dzięki temu nie będziemy musieli powtarzać badania i przechodzić przez to wszystko ponownie – a tego przecież nikt nie chce.

Przeczytaj także:  Onycholiza - przyczyny, rodzaje i leczenie onycholizy

Jak wygląda badanie?

Kolonoskopia wykonywana jest przy pomocy kolonoskopu – jest to rurka, która na jednym swoim końcu ma podświetlaną kamerę, a na drugim manipulator. Jej długość może wynosić nawet do 200 cm. W środku jest ona pusta i dzięki temu w razie potrzeby, można umieścić tam urządzenie potrzebne do pobrania wycinku.

W trakcie tego zabiegu pacjent leży na boku i ma zgięte kolana – konieczne jest przyciągnięcie ich do brzucha. W przyjęciu prawidłowej pozycji na pewno pomoże specjalista, więc nie trzeba się obawiać, że zrobimy tutaj coś źle. Pacjent jest cały czas świadomy.

Kolonoskop wprowadzany jest do odbytu, który wcześniej został przez lekarza posmarowany specjalnym żelem, który powinien zminimalizować jakikolwiek ból. Długość badania będzie zależała od wielu czynników – czas ten na pewno wydłuży się w momencie, gdy konieczne będzie pobranie wycinka lub nawet usunięcie polipa. Całość może więc trwać nawet około kilkadziesiąt minut.

W Warszawie do kolonoskopii polecamy centrum medyczne Medispace.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna