Jak wybrać najlepszą pastę na krwawiące dziąsła?

Krwawiące dziąsła są dość powszechnym problemem, który może mieć wiele źródeł. Sposobem na radzenie sobie z nim jest m.in. zastosowanie odpowiedniej pasty do zębów. Co powinno wchodzić w skład takich preparatów?

Przyczyny krwawiących dziąseł

Krwawienie z dziąseł ma wiele podłoży, w zależności od danego pacjenta. Problem ten może wynikać z różnego rodzaju chorób, a także niewłaściwych praktyk. Mowa tu m.in. o:

 • używaniu twardej szczoteczki do zębów,
 • zbyt intensywnym szczotkowaniu zębów na linii dziąseł,
 • niedokładnym czyszczeniu przestrzeni między zębami,
 • paleniu papierosów,
 • częstym spożywaniu alkoholu,
 • używaniu mocno ścierających past do zębów,
 • używaniu płynów do płukania ust na bazie alkoholu,
 • niewłaściwym dopasowaniu protez stomatologicznych,
 • niewłaściwej diecie.

Niektóre osoby mają większą tendencję do występowania krwawienia dziąseł. Mowa tu m.in. o kobietach w ciąży, a także chorych na cukrzycę. W ich przypadku działania profilaktyczne są jeszcze bardziej potrzebne. Wówczas należy postawić na pastę do mycia zębów, która nie tylko czyści, lecz także pielęgnuje i chroni.

Działanie pasty na krwawiące dziąsła

Pasta na krwawiące dziąsła ma za zadanie zmniejszyć częstotliwość i intensywność krwawienia. Regularne stosowanie takiego kosmetyku może pomóc również w całkowitym wyeliminowaniu problemu. Trzeba jednak pamiętać, że pasta musi być dopasowana do specyfiki konkretnych dolegliwości.

Niektóre pasty na krwawiące dziąsła zawierają również składniki, które pomagają wzmocnić zęby i przyzębie. W ten sposób tkanki mogą regenerować się szybciej. Warto stawiać na preparaty ze składnikami chroniącymi dziąsła przed podrażnieniami. Niektóre z nich pozwalają także na ograniczenie tempa odkładania się płytki bakteryjnej. Zwykle to właśnie ona jest bowiem odpowiedzialna za wystąpienie krwawienia.

Składniki past do zębów na krwawiące dziąsła

Składy poszczególnych past do zębów na krwawiące dziąsła mogą znacznie się od siebie różnić. Zazwyczaj preparaty te zawierają takie substancje jak:

 • chlorek cetylopirydyny – pomaga ograniczyć odkładanie się płytki nazębnej i zneutralizować toksyny, które powstają w trakcie rozkładu bakterii,
 • wyciągi roślinne łagodzące – niektóre rośliny pomagają nawilżyć śluzówkę i złagodzić ból oraz podrażnienia; doskonałym przykładem jest np. aloes,
 • diglukonian chlorheksydyny – to substancja, która wspomaga regenerację tkanek miękkich w jamie ustnej i redukcję płytki nazębnej; środek ten wykazuje także działanie antyseptyczne,
 • substancje regenerujące tkanki – w wielu pastach do zębów na krwawiące dziąsła stosuje się również substancje, które pomagają szybciej zregenerować uszkodzone tkanki; to np. witamina E lub B5.

Najlepsza pasta na krwawiące dziąsła powinna zawierać duże stężenie składników regenerujących i łagodzących. To właśnie dlatego dobrą praktyką jest dokładne czytanie składów stosowanych preparatów. Możesz przeanalizować działanie zawartych w nich substancji i samodzielnie zdecydować, czy dany produkt sprawdzi się w Twoim przypadku. Dobrym pomysłem jest także zapytanie stomatologia, jaka pasta na krwawiące dziąsła będzie najlepszym wyborem.

Oczywiście nie można rezygnować również z regularnych wizyt u specjalisty. Często bowiem problem krwawienia dziąseł wynika z niewłaściwych praktyk czy innych chorób. Stomatolog może przyjrzeć się przypadkowi danego pacjenta i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Czego unikać w pastach na krwawiące dziąsła?

Jeśli borykasz się z problemem krwawiących dziąseł, musisz wiedzieć, jakich składników unikać w pastach do zębów. Ich regularne stosowanie mogłoby bowiem przyczynić się do pogłębienia się dolegliwości i dyskomfortu. Wśród najpopularniejszych substancji niewskazanych w przypadku osób z krwawiącymi dziąsłami można wyróżnić:

 • alkohol – często jest on stosowany jako konserwant, jednak jego zbyt duże ilości mogą powodować przesuszanie i zwiększyć skłonność do podrażnień,
 • anionowe środki pieniące – pozwalają one na szybsze i lepsze spienienie pasty, ale często zwiększają ryzyko podrażnienia dziąseł; wśród nich można wyróżnić m.in. SLES i SLS,
 • substancje ścierające – w pastach wybielających często znajdują się substancje ścierne, takie jak sól czy glinka; jeśli borykasz się z krwawieniem dziąseł, ich stosowanie może szybko zaognić problem,
 • sztuczne słodziki – w tym przede wszystkim aspartam.

Warto wybierać pasty do zębów, które nie tylko nie zawierają wspomnianych substancji, lecz także pozwalają na walkę z próchnicą czy erozją szkliwa. Czasami najlepszym pomysłem jest postawienie na droższe produkty stworzone z myślą o problemie krwawienia dziąseł. Są one bardzo wydajne.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna