Jak wesprzeć mikroflorę podczas antybiotykoterapii?

Cierpisz na kłopotliwe dolegliwości spowodowane przyjmowaniem antybiotyków? Dowiedz się, co może Ci pomóc! Probiotyki to preparaty, które wspierają Twoją mikroflorę jelitową.

Mikroflora jelitowa a antybiotykoterapia

W naszym ciele bytuje niezliczona ilość bakterii, z których ogromna większość ma istotny wpływ na zachowanie równowagi całego organizmu – czyli homeostazy. Tylko w jelitach może żyć nawet około 500 szczepów bakterii, które określa się mianem probiotyków.

Wszystkie one mają bardzo ważną rolę do spełnienia, a ich precyzyjne działanie uzależnione jest od rodzaju szczepu – dlatego też mawia się, że probiotyki są szczepozależne. Najważniejsze funkcje probiotyków to jednak szeroko rozumiane wsparcie optymalnej pracy jelit. Ponadto mikroflora jelitowa stymuluje do pracy układ immunologiczny, dzięki czemu zwalczanie chorobotwórczych mikroorganizmów jest wydajniejsze.

Warto do tego wspomnieć, że probiotyki ograniczają bytowanie w przewodzie pokarmowym bakterii chorobotwórczych i stale kolonizują jelita. Co oczywiste, probiotyki w ten sposób wpływają również na procesy trawienne zachodzące w jelitach.

Przyjmowanie antybiotyków może mieć nadzwyczaj istotny wpływ na zaburzenie równowagi probiotyków w jelitach. Wynika to z ich silnego działania, które oczywiście jest korzystne w przypadku infekcji, często jednak może osłabiać organizm. Dlatego też w niektórych przypadkach mogą wystąpić niepokojące objawy, takie jak biegunka, wymioty czy nudności.

Jak wesprzeć mikroflorę podczas antybiotykoterapii?

Zgodnie z badaniami po zaprzestaniu przyjmowania antybiotyków czas wymagany do odbudowy żywych kultur bakterii wynosi aż 4 tygodnie. Dlatego właśnie zarówno w trakcie antybiotykoterapii, jak i po jej zakończeniu warto stosować taki preparat jak Multilac, który wspomoże odbudowę mikroflory jelitowej. Pomoże zasiedlić jelita przez pożyteczne bakterie probiotyczne, zawarte w małej kapsułce. Multilac probiotyk dostępny jest również w wersji dla dzieci.

Ponadto probiotyk Multilac stosować można w innych stanach, w których efekcie może dochodzić do zaburzenia bytności „dobrych” bakterii w jelitach.

Multilac synbiotyk

Tak naprawdę probiotyk Multilac w rzeczywistości jest synbiotykiem. Oznacza to, że stanowi połączenie żywych kultury bakterii u z prebiotykiem, a więc pożywką niezbędną do wzrostu probiotyków. Multilac synbiotyk w swoim składzie ma aż 9 szczepów bakterii.

Multilac to środek, który nie sprawia trudności podczas stosowania. Wystarczy przyjmować jedną dawkę dziennie, aby aktywnie wesprzeć mikroflorę jelitową Ponadto po otwarciu preparatu nie trzeba przechowywać go w lodówce, co ułatwia zabranie go ze sobą np. w podróż lub delegację. Multilac jest również preparatem, który mogą zażywać nawet alergicy (suplement diety Multilac nie zawiera konserwantów, laktozy ani kazeiny) czy niemowlęta (oczywiście w wersji Multilac Baby).

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna