Jak w porę wykryć raka piersi? Tych objawów nie można ignorować!

samobadanie piersi - jak wykryć raka piersi

Systematyczne badanie piersi oraz ich uważna obserwacja są dla każdej kobiety sprawą wyjątkowo ważną. Poświęcając codziennie kilka minut na uważną obserwację swego ciała, można w porę wykryć tak podstępną i niebezpieczną chorobę, jaką jest rak piersi. Jakie objawy są niepokojące? Jakich symptomów nie można zignorować? Oto kwestie, na które kobiety przeprowadzające regularnie samobadanie piersi powinny zwrócić szczególną uwagę.

Piersi i zachodzące w nich zmiany

Kobietom, które mają zamiar na bieżąco badać stan swych piersi, warto przypomnieć o jednym – w wielu przypadkach „niepokojące” zmiany okazują się zjawiskiem całkowicie normalnym. Nie powinny być one lekceważone, nie można jednak od razu wpadać w panikę. Każda kobieta wie doskonale, że w piersiach wciąż dochodzi do większych lub mniejszych zmian. Przykłady? Różnica w rozmiarach piersi, ich bolesność oraz nadmierna tkliwość mogą być sygnałami choroby, z drugiej strony są bardzo częstą zmianą w przypadku kobiet pomiędzy 30-tym a 50-tym rokiem życia. Wpływają na to takie czynniki, jak zmiany hormonalne oraz cykl miesiączkowy. Do zmian związanych ze stanem i wyglądem piersi dochodzi też u kobiet karmiących oraz młodych mam.

Jakie sygnały są już znacznie bardziej niepokojące?

Guzy piersi: ich nie można lekceważyć!

Systematyczne samobadanie piersi pomaga kobietom na bieżąco śledzić zmiany zachodzące w ich ciele. Dzięki takim badaniom można w porę wykryć guzy w piersi. Mogą być one poważnym zagrożeniem dla życia i zdrowia pacjentki, dlatego też szybka wizyta u lekarza oraz przeprowadzenie dalszych badań stają się kwestiami bardzo ważnymi w takiej sytuacji. Na szczęście większość guzów nie ma charakteru złośliwego, a większość zmian okazuje się niegroźnymi guzami piersi(!).
samobadanie piersiWażne jest ich obserwowanie i kontrolowanie, jednak nie stanowią one zagrożenia dla życia. Tak jest m. in. w przypadku torbieli oraz włókniakogruczolaków. Te łagodne guzy piersi mogą powstawać w różnych miejscach gruczołu piersiowego, a najbardziej podatne na atak z ich strony są kobiety w okresie dojrzewania oraz te, które przekroczyły 20. rok życia. Często takie guzy rosną powoli, po to, by z czasem zanikać. Czasem stają się na tyle duże, że lekarz podejmuje decyzję o ich usunięciu. A co z tymi kobietami, w przypadku guzy piersi okazują się znacznie poważniejszym zagrożeniem dla zdrowia i życia? I one mogą mówić o wielkim szczęściu, gdyż wczesne wykrycie niebezpiecznej zmiany to większe szanse na skuteczne pokonanie raka.

Przeczytaj także:  Olejowanie włosów - Jak wybrać odpowiedni olejek do włosów

Niepokojące objawy związane z brodawką

Samobadanie piersi najczęściej prowadzi do wykrycia guzka, który jest podstawowym symptomem choroby w większości przypadków. Nie można jednak zapominać, że rak piersi może się też objawiać w inny sposób. Warto zatem nie tylko prowadzić badania dotykowe, ale i uważnie obserwować to, co dzieje się w rejonie brodawek. Jakie objawy w ich przypadku są niepokojącym sygnałem? Rzadkim, za to niepokojącym objawem jest krwawienie z brodawki. Wprawdzie takie krwawienie nie zawsze świadczy o rozwijającym się raku, jednak ustalenie przyczyn krwawienia jest kwestią bardzo ważną. Warto też zwracać uwagę na wydzielinę z brodawki, która najczęściej okazuje się łagodną zmianą związaną z przekwitaniem, jednak nie powinna być lekceważona. Wydzielina z brodawki może być też objawem przewlekłego zapalenia przewodów mlecznych. W takim przypadku posiada ona dość charakterystyczne zabarwienie i staje się albo żółtawa, albo brązowo-zielona.

Niepokojące bóle piersi

Rak piersi bardzo rzadko objawia się bólem piersi, jest to jednak kolejny objaw, który nie powinien być ignorowany. Może on przecież świadczyć o rozwoju takich problemów, jak zakażenie lub ropień. Bóle piersi mogą mieć też związek ze zmianami zachodzącymi w ścianie klatki piersiowej, np. z rozwijającym się zapaleniem chrząstki żebrowej. I choć problem ten nie jest tak groźny, jak rak piersi, i on wymaga odpowiedniego leczenia.

Na jakie objawy również warto zwracać uwagę?

Guzy piersi, wydzielina z brodawki oraz ból – oto objawy, które wzbudzają największe zaniepokojenie. Nie są to jedyne symptomy mogące świadczyć o raku piersi. Ta choroba może się też objawiać zmianami związanymi z wyglądem piersi. Ich nierównomierne powiększenie może świadczyć o obecności guza, który – bez względu na to, czy jest guzem złośliwym czy też nie – może w znacznym stopniu wpływać na rozmiary piersi. Niepokojącym sygnałem jest też obwisłość jednej piersi oraz pojawienie się znacznej różnicy poziomu brodawek sutkowych. Czasem takie zmiany stają się widoczne w chwili, gdy sam guz jest jeszcze niewyczuwalny. Niepokojącym zjawiskiem, które często towarzyszy chorobie nowotworowej piersi, jest też pojawienie się twardych guzków w dole pachowym. O istnieniu raka piersi, który naciska na sąsiednie tkanki, mogą też świadczyć takie objawy, jak zaciąganie lub wgłębienia skóry piersi.

Przeczytaj także:  Witamina D3 gwarantem prawidłowego rozwoju dzieci

Jak samodzielnie badać piersi?

Kobiece piersi wymagają szczególnej ochrony. Systematyczne samobadanie piersi oraz uważna obserwacja wszelkich zmian zachodzących w ich rejonie to podstawa w profilaktyce raka piersi – choroby, która jest jedną z najczęstszych i najtragiczniejszych w skutkach chorób kobiecych.

Oceń artykuł
[Suma: 2 Średnia: 5]
Informacja prawna