Jak się przygotować do wizyty u ginekologa?

ginekolog

Regularne wizyty u ginekologa są jedynym sposobem na szybkie wykrycie niepokojących objawów. Okazuje się jednak, że wiele kobiet unika spotkania z tym lekarzem. Zazwyczaj wynika to z poczucia dyskomfortu kojarzącego się z badaniem ginekologicznym. Czasami powodem jest także brak wiedzy o tym, jak się do takiego badania przygotować.

Czy jest czego się obawiać?

Absolutnie nie! Wizyta u ginekologa jest taką samą wizytą, jak u każdego lekarza. Jeśli więc czujesz przed nią lęk, musisz najpierw wyzbyć się oporów psychicznych. To w końcu dla Twojego zdrowia!

Warto jednak pamiętać, że istnieją przypadki, gdy wizyta u ginekologa rzeczywiście może być problematyczna. Kiedy? Może się tak stać, gdy trafimy na specjalistę, któremu brakuje profesjonalizmu. Aby tego uniknąć, warto umówić się na wizytę w placówkach cieszących się dobrymi opiniami. Nie muszą to być gabinety prywatne. Ginekolog NFZ w zupełności wystarczy, chociaż prawdopodobnie czas oczekiwania na wizytę będzie dłuższy.

Ubranie na wizytę do ginekologa

Jak należy ubrać się na wizytę u ginekologa? Gdy jest ciepło, najlepszym rozwiązaniem będzie spódniczka lub sukienka. Wówczas trzeba jedynie zdjąć bieliznę, a podciągniętą odzieżą można zapewnić sobie więcej intymności. Zimą konieczne może być założenie spodni, ale należy pamiętać, że dla lekarza to nic takiego – nie trzeba się niczego wstydzić. Pośrednim rozwiązaniem może być dłuższy sweter.

Wizyta a miesiączka

Na wizytę najlepiej jest udać się ok. 10 dni po zakończonej menstruacji. Wówczas czujemy się najbardziej komfortowo. Warto jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach konieczna jest wizyta w innym okresie, również podczas miesiączki (np. kiedy zakładana jest spirala domaciczna).

Współżycie przed wizytą

Lekarza zalecają, aby przed wizytą ograniczyć kontakty seksualne na 2-3 dni. W tym czasie odradzane jest także stosowanie środków dopochwowych oraz irygacja pochwy.

Właściwa higiena przed wizytą

Wbrew pozorom dokładne umycie się nie jest wskazane. Aby badania były miarodajne, należy podmyć się tylko z wierzchu. Dzięki temu w pochwie zostaną naturalne wydzieliny, na podstawie których lekarz ocenia, czy wszystko jest w porządku. Odradzane jest także stosowanie środków zapachowych (w tym mocno pachnących pudrów do higieny intymnej czy żeli), bo zapach to także ważna informacja.

Przygotowanie odpowiednich informacji

Ginekolog zawsze przeprowadza dokładny wywiad z pacjentką, zwłaszcza jeśli jest to pierwsza wizyta. Warto odpowiednio wcześnie przygotować niezbędne informacje. Są to:

  • długość trwania cyklu,
  • dolegliwości i samopoczucie w trakcie miesiączki,
  • długość trwania miesiączki i regularność,
  • występowanie syndromu napięcia przedmiesiączkowego,
  • data wystąpienia pierwszej miesiączki,
  • współżycie seksualne (z iloma partnerami, czy występują jakieś dolegliwości),
  • stosowane środki antykoncepcyjne,
  • onkologiczna historia rodziny (rak piersi, rak macicy),
  • używane środki higieniczne.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna