Jak radzić sobie z lękiem?

Lęk jest normalną częścią życia każdego człowieka, co więcej czasem potrafi okazać się bardzo potrzebny. Często przedmiotem naszych obaw padają finanse, praca, czy rodzina, w tych dziedzinach życiowych dzięki lękowi możemy podejmować bardziej przemyślane decyzje, co w obecnym rozrachunku działa na naszą korzyść. Należy jednak pamiętać, że jeśli lęk nabiera na sile i zaczyna przeszkadzać nam w codziennym funkcjonowaniu, z pewnością powinniśmy zainteresować się metodami efektywnego radzenia sobie z tym uczuciem. Irracjonalne oraz niekontrolowane lęki mogą być spowodowane zaburzeniami, z którymi pomoże nam sobie poradzić profesjonalny psycholog w Warszawie. My sami również możemy walczyć z lękiem oraz jego rozmiarami za pomocą kilku ćwiczeń polecanych przez specjalistów w kryzysowych sytuacjach. Lęk może czasem okazać się zbyt trudny do samodzielnego kontrolowania, jednak uczęszczając na psychoterapię w Warszawie, z pewnością staniemy się posiadaczami wielu przydatnych porad i informacji.

Co zrobić podczas napadu lęku?

Wiele osób nie ma pojęcia co zrobić, żeby pomóc sobie podczas napadu lęku, warto zaplanować działania, które będziemy mogli wprowadzić w życie podczas kryzysowej sytuacji. Podczas napadu lękowego zastanów się, czy Twoje obawy są uzasadnione, czy to, czego się boisz, naprawdę ma szansę się wydarzyć? Dobrym pomysłem jest także próba oceny sytuacji z pozycji osoby trzeciej, oszacowanie, czy kto inny mógłby mieć podobne obawy do naszych, czy może nasz lęk podsuwa nam nieprawdopodobne scenariusze. Warto również zastanowić się, czy mamy jakikolwiek wpływ na sprawę, o którą się martwimy, jeśli nie to z pewnością nasze zamartwianie się w żaden sposób nie zmieni sytuacji i warto to sobie uświadomić. Jeśli zaś mamy możliwość reakcji, to, zamiast rozmyślać nad swoimi obawami, warto pomyśleć o realnych działaniach, które pomogą nam zażegnać kryzysową sytuację i rozwiązać część naszych problemów. Warto pamiętać, że tego rodzaju lęk nie wynika z naszej winy, dlatego warto wyzbyć się wyrzutów sumienia, czy uczucia wstydu. Jeśli czujemy, że nie poradzimy sobie z narastającym lękiem sami, warto wziąć udział w terapii w Warszawie.

Jak zapobiegać atakom lęku i zredukować stres?

Stres, przepracowanie, zmęczenie, to czynniki sprzyjające częstszym atakom lęku. Jak zminimalizować poziom stresu w naszym codziennym życiu? Jak ograniczyć liczbę napadów lękowych? Warto zaplanować krótkie zajęcia, które sprawiają nam przyjemność i odciągną naszą uwagę od powodu naszych obaw, może to być np. wycieczka rowerowa lub pucharek lodów w ulubionej kawiarence. Kolejnym sposobem jest aktywność fizyczna, która wyzwala w naszym mózgu substancje chemiczne, które przeciwdziałają obniżeniu nastroju. Wielu osobom pomaga także medytacja i ćwiczenia oddechowe, które działają wyciszająco i relaksująco. Warto również wyjść ze swojej strefy komfortu i zaplanować kilka zadań, które pomogą nam pokonać nasze największe lęki. Jeśli stosujemy wszystkie te metody, warto udać się na terapię w Warszawie, podczas której poznamy tajniki niwelowania lęku.

Lęk, kiedy potrzebna jest pomoc specjalisty?

Lęk to uczucie, które może występować w różnych formach i w różnym nasileniu, czasem bywa tak, że sami nie będziemy w stanie sobie z nim poradzić i strach zacznie dominować w naszym życiu. Warto również dodać, że lęk to nie tylko objaw psychiczny, ponieważ u wielu osób powoduje on również objawy fizyczne takie jak duszności, problemy z oddychaniem, mdłości, a nawet wymioty, zimny pot, drżenia kończyn, czy ból w klatce piersiowej i kołatanie serca. Jeśli czujemy, że nasz strach wymyka się spod kontroli, warto udać się do psychologa w Warszawie, który nie tylko nas wysłucha, ale udzieli nam również fachowej pomocy, dzięki której lęk nie będzie kierował naszym życiem za nas. Warto pamiętać, że walka z tego rodzaju przeciwnikiem jest ciężka, warto więc mieć odpowiednie wsparcie w postaci terapeuty, który przeprowadzi nas przez proces zdrowienia.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna