Jak radzić sobie z alergią na roztocza u dziecka?

Alergia na roztocza kurzu domowego jest najczęściej występującą alergią. Z jej powodu cierpi nawet 6 milionów Polaków. Dla dorosłych objawy alergii są męczące i nieprzyjemne, jednak reakcje alergiczne u dzieci są jeszcze poważniejsze. Co zrobić, aby zminimalizować ryzyko kontaktu z alergenem? Doradzamy w naszym artykule.

Czym są roztocza kurzu domowego?

Roztocza, czyli małe pajęczaki, żywią się złuszczonym ludzkim naskórkiem. Osiedlają się tam, gdzie znajdują najwięcej pożywienia – w łóżku, na tapicerowanych meblachdywaniezasłonach i pluszowych zabawkach. Warunki sprzyjające ich rozwojowi to temperatura między 20 a 25 stopni Celsjusza, a także wilgotność w przedziale 60-80%. Jeszcze groźniejsze dla naszego zdrowia są odchody roztoczy, które mogą przekraczać 200 razy masę samych pajęczaków.

Proszek dezynfekujący Mr. ZIGGI

Objawy alergii na roztocza

Najpewniejszym sposobem na sprawdzenie, czy nasze dziecko oraz my sami cierpimy na alergię na roztocza kurzu domowego, jest wizyta u lekarza. Reakcjami organizmu, które powinny zasygnalizować nam problem, są przede wszystkim:

  • kichanie, zatkany nos, wodnisty katar;
  • podrażniona skóra;
  • kaszel i duszności;
  • łzawiące oczy.

Objawy alergii występują przede wszystkim rano, po wstaniu z łóżka, w którym znajduje się najwięcej roztoczy. Okresem w roku, gdy reakcje mogą pojawiać się częściej, jest sezon grzewczy, gdy większość czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach i rzadko je wietrzymy.

Co zrobić, aby uchronić dziecko przed alergenem?

Istnieje wiele sposobów, dzięki którym minimalizujemy ryzyko pojawienia się u dziecka reakcji alergicznych. Co warto zrobić?

  • Często wymieniać pościel, ręczniki, koce i poduszki.
  • Usuwać sierść zwierząt, na której mogą rozwijać się roztocza. Jak pozbyć się sierści z ubrań? Na przykład wykonując pranie w środku dezynfekującym i zbierając sierść rollerem do ubrań.
  • Odkurzać i wietrzyć mieszkanie.
  • Zminimalizować ilość bibelotów, na których gromadzi się kurz.
  • Prać zabawki (o ile pozwala na to producent).
  • Przechowywać w zamkniętych pojemnikach i zamykanych szafkach.
Przeczytaj także:  Wszywka alkoholowa Esperal – Jak alkohol osłabia człowieka?

Hipoalergiczne pranie dezynfekujące

Jednym z najważniejszych kroków do ograniczenia kontaktu z alergenem jest częsteregularne pranie. Nie jest jednak obojętne, jakich środków piorących do tego użyjemy. Produkty dedykowane alergikom mają hipoalergiczne składy. Oznacza to, że są pozbawione substancji uczulających, w tym kompozycji zapachowych, które podrażniają drogi oddechowe. W przypadku, gdy produkt nie wypłucze się do końca podczas prania, nie podrażni dodatkowo wrażliwej, dziecięcej skóry.

Mr. ZIGGI to wyjątkowe hipoalergiczne środki piorące – działają również dezynfekująco. Oczyszczają materiały już w 40 stopniach Celsjusza, więc nie wpływają negatywnie na jakość włókien. Pozwalają usunąć wszelkie zanieczyszczenia: bakteriegrzyby oraz alergeny, w tym także roztocza kurzu domowego. Piorąc w Mr. ZIGGI ubrania czy pościel małego alergika, nie tylko dbamy o jego wrażliwą skórę, ale i o żywotność samych materiałów.

Podsumowanie

W domu alergika dbanie o czystość to podstawa. Częste wietrzenie pomieszczeń i wymiana pościeli to niektóre ze sposobów na usunięcie alergenu z mieszkania. Dzięki praniu w odpowiednich środkach pozbędziemy się roztoczy i zadbamy o jakość materiałów. Obserwowanie i szukanie przyczyn podejrzanych reakcji organizmu dziecka pozwoli nam dokładnie określić, jaki wpływ mają roztocza na zdrowie naszego malca.

Przeczytaj również: https://fashionandbeauty.pl/z-kim-spimy-w-lozku-dzieci-kot-pies-i-niewidoczne/

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna