Jak prawidłowo myć zęby?

Wbrew pozorom spora część osób nie myje zębów tak, jak powinno się to robić. Robią to niedbale, za szybko i za pomocą niewłaściwych środków. Nie dotyczy to tylko źle dobranej szczoteczki, ale także i pasty do zębów. Jak to możliwe, że czynność, która powinna być dla nas czymś naturalnym, jest tak trudna do wykonania? O tym jak prawidłowo myć zęby piszemy w dalszej części artykułu.

Metody mycia zębów

Każdy stomatolog powie, że nie ważne jaką techniką myjemy zęby – ważne, aby DOKŁADNIE to robić. Zarówno zwykła, jak i elektryczna szczoteczka będzie w tym skuteczna, jeśli my sami będziemy dostatecznie mocno zaangażowani w osiągnięcie zamierzonego efektu. Wymienia się kilka technik szczotkowania zębów. Wśród najpopularniejszych na pewno wymienić można metodę roll, czyli obrotowo-wymiatającą, metodę okrężną, poziomą, oraz szorowania. Ta ostatnia mimo swojej skuteczności jest dość niebezpieczna dla naszych dziąseł, zwłaszcza jeśli korzystamy z twardej szczoteczki i mocnej pasty.

Innymi technikami są metody Bassa, czyli wibrująca (skuteczna w czyszczeniu kieszonek dziąsłowych), Stillmanna, czyli masująco-oczyszczająca (stworzona dla tych, co cierpią na odsłonięte szyjki zębowe), oraz Chartersa, czyli obrotowo-uciskająca (polecana osobom z chorobami przyzębia, gdzie uciska się na dziąsła). Mniej powszechna jest technika pionowa, gdzie układamy szczoteczkę pionowo do zębów przednich i ostrożnie wymiatamy z nich osad. Warto dokładniej poczytać o tych technikach lub zapytać o szczegóły swojego stomatologa, aby dobrać najbardziej odpowiednią dla nas metodę.

Jak często i długo myć zęby?

Najczęściej słyszy się, że minimalna częstotliwość mycia zębów powinna wynosić do 2 razy dziennie – czyli rano i wieczorem. W rzeczywistości jednak powinno się to robić po każdym spożytym posiłku, aby zachować nie tylko świeży oddech, ale i czystość płytki nazębnej. Jeżeli nie mamy możliwości szczotkowania po każdej zjedzonej kanapce w ciągu dnia, warto zaopatrzyć się w nici dentystyczne, aby chociaż „sprzątnąć” pozostałości po posiłkach między zębami.

A jak długo należy myć zęby? Do tej pory uczono, aby robić to przez 2 minuty, jednak aktualnie mówi się tak tylko w przypadku szczoteczek elektrycznych. Dlaczego? Ponieważ sporą część pracy robią za nas, dzięki czemu robimy to dokładniej. W przypadku szczoteczek manualnych należy to robić dłużej, nawet dwukrotnie, gdyż potrzebujemy podwójnej pracy i siły.

Jaką szczoteczkę wybrać?

Wydawałoby się, że im szczoteczka ma twardsze włosie, tym będzie skuteczniejsza w myciu zębów. Nic bardziej mylnego – najważniejsza jest gęstość włosia, a nie jego twardość. Im ma więcej włosków, tym mamy większą pewność, że zgarnie więcej zanieczyszczeń. Zbyt twarde szczoteczki mogą nam praktycznie „zarysować” płytkę nazębną, co się może skończyć ich gorszą kondycją w przyszłości. Nie mówiąc o podrażnieniu dziąseł i odsłonięcie szyjki zębowej. Miękkie, gęste włosie z małą główką jest więc najlepszą opcją, do której należy się stosować. Dotyczy to zarówno manualnych szczoteczek, jak i elektrycznych. Elektryczne są o tyle praktyczniejsze, że odmierzają czas szczotkowania (wyłączają się w momencie, kiedy nie trzeba już dalej myć zębów).

Artykuł napisany dzięki uprzejmości gabinetu dentystycznego Mój Stomatolog z Poznania.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna