Jak poradzić sobie z przewlekłymi zaparciami?

Zaparcia o charakterze przewlekłym to trudny do wyeliminowania problem, który często utrudnia codzienne funkcjonowanie. Towarzyszące im dolegliwości takie jak wzdęcia, bóle brzucha i nieprzyjemne uczucie ciężkości bywają źródłem silnego dyskomfortu. Utrzymujące się przez dłuższy czas trudności z wypróżnianiem mogą też przyczyniać się do rozwoju chorób i schorzeń układu pokarmowego.

Dlatego nie można ich bagatelizować. I choć dla wielu osób wciąż są powodem wstydu, warto pokonać swoje uprzedzenia i szukać pomocy po to, by je wyeliminować i przywrócić regularny cykl wypróżnień. Co pomaga na przewlekłe zaparcia?

Czym są zaparcia przewlekłe?

Zaparcia to trudności z wypróżnianiem, do których dochodzi na skutek zaburzenia pracy jelit. W wyniku owych zaburzeń ograniczone zostaje przesuwanie treści pokarmowej, co skutkuje jej zaleganiem w końcowym odcinku układu pokarmowego – jelicie grubym. Jeśli dodatkowo uleganie ona stwardnieniu w wyniku zachwianej gospodarki wodnej w organizmie jej wydalenie staje się trudne, a często wręcz niemożliwe.

Przyjmuje się, że mianem zaparć przewlekłych można określić trudności z wypróżnianiem, które utrzymują się przez dłuższy czas i skutkują w wielu przypadkach oddawaniem stolca nie częściej niż 2 razy w tygodniu. W ustaleniu diagnozy pod uwagę bierze się również konsystencję stolca oraz ewentualny wzmożony wysiłek podczas jego oddawania. Dolegliwość ta może dotyczyć osób w każdym wieku, bez względu na płeć. Zaparcia, również te o charakterze długotrwałym, dotyczą także dzieci i to już od pierwszych miesięcy życia.

Choć zdarza się, że zaparcia są symptomem stanów chorobowych zagrażających zdrowiu i życiu, za główną przyczynę ich występowania uważa się niewłaściwą dietę, obfitującą w tłuste i ciężkostrawne potrawy oraz żywność przetworzoną, ubogą w produkty zawierające duże ilości błonnika, takie jak owoce, warzywa, pełnowartościowe produkty zbożowe.

Z tego powodu pomimo uczucia wstydu, które hamuje przed szukaniem pomocy w sytuacji wystąpienia zaparć, zwłaszcza przewlekłych, należy zasięgnąć opinii lekarza, który określi ich przyczynę i zaleci odpowiednie metody leczenia. Aby zmniejszyć dyskomfort z nimi związany, warto też sięgać po środki przeznaczone do stosowania w leczeniu zaparć przewlekłych, takie jak Xenna Balance (Xenna saszetki).

Xenna Balance – sposób na przewlekłe zaparcia

Aby zwalczyć przewlekłe zaparcia, które nie są związane z żadną poważną chorobą, a są jedynie skutkiem niewłaściwych nawyków żywieniowych, należy przede wszystkim zmienić swoją dietę. Zdrową i zbilansowaną powinno uzupełnić wypijanie dużej ilości płynów oraz wzmożona aktywność fizyczna.

Dodatkowo warto też stosować wyrób medyczny przeznaczony do walki z zaparciami przewlekłymi, jakim jest Xenna Balance (Xenna saszetki). Substancje aktywne zawarte w preparacie zapobiegają nadmiernej utracie elektrolitów, dzięki czemu masy kałowe zalęgające w jelicie grubym ulegają zmiękczeniu, co usprawnia proces ich przesuwania i wydalania. Dzięki Xenna Balance prawidłowa perystaltyka jelit powraca w ciągu 24-48 godzin od zastosowania, zwalczając zaparcia. Stanowi więc dobre uzupełnienie zdrowego stylu życia w procesie zmniejszania trudności z wypróżnianiem.

Oceń artykuł
[Suma: Średnia: ]
Informacja prawna