Skóra muśnięta słońcem to efekt, o którym marzy wiele osób. I choć światło słoneczne jest źródłem dobrego samopoczucia i jednej z najważniejszych witamin wpływających na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu, to w zbyt dużych ilościach może przynieść więcej szkody niż pożytku. Sprawdź, jak zyskać piękną, naturalną opaleniznę, minimalizując ryzyko powstawania poparzeń słonecznych i rozwoju groźnych chorób (w tym nowotworów skóry).
7 zasad bezpiecznego opalania
- Wychodź na słońce w bezpiecznych godzinach
Latem unikaj opalania między godziną 10 a 15, kiedy słońce znajduje się najwyżej na nieboskłonie. To nie znaczy, że nie wolno Ci zupełnie opuszczać domu! Jeśli jednak chcesz wyjść na słońce w tych godzinach, zawsze stosuj krem z wysokim filtrem i staraj się nie przebywać w pełnym słońcu dłużej niż pół godziny. Jeśli lubisz poleniuchować na plaży lub na łące, wybierz godziny poranne lub popołudniowe.
- Dobierz odpowiedni krem ochronny…
Dostępne na rynku kosmetyki do opalania różnią się m.in. składem, rodzajem ochrony, sposobem aplikacji i konsystencją. Największą popularnością cieszą się kremy, mleczka, emulsje, spraye i olejki. Do opalania przeznaczone są produkty o wysokiej (SPF 15-25), bardzo wysokiej (SPF 30-50) i ultrawysokiej ochronie (SPF powyżej 50). Preparaty dostępne w drogeriach i aptekach są przeznaczone dla osób dorosłych, dzieci oraz niemowląt od pierwszego dnia życia (których skóra wymaga szczególnej ochrony ze względu na to, że jest dużo cieńsza). Kremy z filtrem warto stosować nie tylko latem, ale przez cały rok, ponieważ najbardziej niebezpieczne dla człowieka promieniowanie UVA przenika nawet przez chmury, szyby i niektóre ubrania.
- … i pamiętaj o jego regularnej aplikacji!
Kosmetyki do opalania, nawet o najwyższym stopniu ochrony, nie zabezpieczają przed długotrwałym działaniem promieniowania słonecznego. Dlatego tak ważna jest regularna aplikacja: co dwie godziny lub po każdej kąpieli czy wytarciu ciała ręcznikiem.
- Chroń głowę i kark
Zbyt długa ekspozycja na słońce może zakończyć się udarem słonecznym! Dlatego tak ważna jest ochrona głowy i karku za pomocą czapki z daszkiem, chustki czy kapelusza. W upalne, letnie dni należy zwrócić szczególną uwagę na dzieci, które nie są jeszcze w stanie samodzielnie poinformować o pierwszych objawach mogących świadczyć o udarze, czyli bólach i zawrotach głowy.
- Pamiętaj o regularnym nawadnianiu
Pamiętaj o wypijaniu odpowiedniej ilości płynów, zwłaszcza w upalne dni: przede wszystkim wody, ale także soków owocowych. Odwodnienie może być niebezpieczne dla organizmu! Choć latem odczuwanie głodu jest nieco słabsze, nie wolno rezygnować z regularnych posiłków.
- Zakryj znamiona
Czerniak to nowotwór, który najczęściej atakuje skórę. W grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim osoby, które posiadają dużą liczbę znamion. Każda niepokojąca zmiana na skórze powinna zostać skonsultowana z dermatologiem. Osoby z grupy ryzyka powinny całkowicie zrezygnować z opalania, a jeśli muszą przebywać na słońcu, dokładnie zakryć wszelkie większe znamiona i bezwzględnie stosować kremy z bardzo wysokim filtrem SPF.
- Stosuj kosmetyki po opalaniu
Jak zadbać o skórę po opalaniu? Zafunduj jej głębokie nawilżenie za pomocą kosmetyków o działaniu chłodzącym i regenerującym. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko wystąpienia niebezpiecznych dla zdrowia poparzeń słonecznych i unikniesz nadmiernego wysuszenia skóry.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie www.aptekagemini.pl/kategoria/kosmetyki/opalanie