Jak poprawić krążenie w nogach?

Układ krążenia jest zamkniętym systemem, w którym ruch krwi napędzany jest przez serce oraz mięśnie otaczające naczynia. W naczyniach żylnych specjalne zastawki zapobiegają cofaniu się krwi. Upośledzenie ich działania może prowadzić do zastoju krwi żylnej w nogach i przyczyniać się do powstawania żylaków oraz przewlekłej niewydolności żylnej. To stan, który wynika z zastoju krwi w układzie żylnym kończyn dolnych. Jakie są jej objawy? Czy istnieje sposób na zahamowanie rozwoju żylaków oraz kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Jakie są objawy niewydolności żylnej?

Pierwszymi objawami niewydolności żylnej są:

  • uczucie ciężkich nóg po długotrwałym chodzeniu,
  • dyskomfort i drętwienie,
  • opuchlizna w okolicy kostek.

Objawy nasilają się wieczorem, po całodniowej aktywności oraz w nocy pod postacią skurczów mięśni i parestezji. Możemy zaobserwować pojawienie się żylaków, czyli wrzecionowatych poszerzeń naczyń żylnych o krętym przebiegu. Według badań skłonność do powstawania żylaków jest uwarunkowana genetycznie i obejmuje defekty w ilości zastawek bądź osłabieniu ścian naczyń. Oprócz genetycznych predyspozycji istnieją czynniki, które mogą przyspieszać powstawanie żylaków takie jak: ciąża, praca zawodowa wymagająca długotrwałego stania, nadwaga, nieprawidłowa dieta oraz podeszły wiek. Zaawansowane żylaki oraz zalegająca w nich krew zwiększa ryzyko zapalenia żył, które objawia się bólem, zaczerwienieniem oraz wyczuwalnymi pod skórą twardymi zgrubieniami.

Jak zahamować rozwój żylaków?

Jeśli jest taka możliwość, należy zminimalizować czynniki ryzyka i zadbać o prawidłową ilość aktywności fizycznej – co najmniej 30 minut dziennie z uwzględnieniem ćwiczeń aerobowych, które przyspieszają bicie serca. W drodze do pracy wybieraj spacer zamiast samochodu oraz schody zamiast windy. Jeśli praca wymaga długotrwałego stania lub siedzenia, warto w trakcie przerwy odciążyć nogi w pozycji leżącej poprzez ułożenie ich powyżej poziomu serca na kilkanaście minut. W trakcie stania lub siedzenia wykonuj proste ćwiczenia, napinając mięśnie i wspomagając krążenie krwi. Pamiętaj, aby wypijać około 1,5 litra wody niegazowanej dziennie. Zapewni to odpowiednią gęstość krwi i ułatwi jej przepływ.

Pomoc z apteki

W przypadku niewydolności żylnej leczenie warto wspomóc żelami, takimi jak Lioton 1000, które zawierają heparynę i są dostępne bez recepty. Heparyna poprawia mikrokrążenie, łagodzi stan zapalny oraz zmniejsza obrzęki. Dodatkowo podczas aplikacji żel wodno-alkoholowy przyjemnie chłodzi, dając uczucie ulgi. Jeśli zastosowane metody nie przynoszą oczekiwanych rezultatów i dolegliwości nasilają się, warto skonsultować się z lekarzem. Dzięki małoinwazyjnym zabiegom takim jak stripping, miniflebektomia, kriostripping czy skleroterapia możemy pozbyć się przykrego problemu. Wskazaniem do wizyty są również narastające, dokuczliwe objawy, duże obrzęki oraz zmiany zapalne. Istotne jest, aby nie bagatelizować problemu i rozpocząć proces leczenia.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna