Jak działają antyperspiranty i blokery potu do stóp?

Antyperspiranty to kosmetyki, dzięki którym można szybko i łatwo pozbyć się przykrego zapachu oraz uczucia wilgoci w bucie. Nadmierne pocenie podeszwy stopy to zjawisko o wielu możliwych przyczynach, dotyczące zarówno kobiet, jak i mężczyzn, dlatego warto mieć w domu produkt tego typu.

Dlaczego stopy się pocą?

Mimo że pocenie się to naturalny mechanizm organizmu, związany m.in. z procesami termoregulacji i odprowadzania wody oraz zbędnych związków powstałych w czasie przemian metabolicznych ustroju, w pewnych okolicznościach może stać się uciążliwym problemem. Skład potu oraz intensywność jego uwalniania uwarunkowane są wieloma czynnikami. Na ilość i jakość potu w znacznym stopniu wpływają metabolizm, zmiany hormonalne, towarzyszące choroby oraz czynniki psychoemocjonalne i genetyczne, a ponadto warunki klimatyczne, aktywność fizyczna, dieta czy higiena osobista.

Bez względu na przyczyny nad pracą gruczołów potowych można zapanować, stosując miejscowo dezodorant do stóp, który szybko neutralizuje nieprzyjemne objawy, przede wszystkim zapach. Przykrej woni nie należy bagatelizować. Wbrew pozorom to nie tylko problem natury estetycznej, ale też zdrowotnej. Wilgotne, nieprzewiewne i ciepłe środowisko, w jakim znalazła się skóra stóp, to sprzyjające warunki do rozwoju grzybicy.

Antyperspirant to kosmetyk najczęściej dostępny w formie sprayu, balsamu w sztyfcie czy żelu, którego głównym zadaniem jest zmniejszenie ilości wydzielania potu poprzez blokowanie bądź zwężenie drożności ujścia gruczołów potowych. Niektóre antyperspiranty, głównie w postaci kremowej, wpływają na aktywność gruczołów, jak i mają zdolność nawilżania i regeneracji suchej, spękanej i zrogowaciałej skóry stóp.

Jak działa antyperspirant?

Działanie antyperspirantu do stóp polega na miejscowym ograniczeniu wydzielania potu, dzięki czemu można zneutralizować zapach, a także uczucie wilgoci. Poza tym niektóre antyperspiranty mają właściwości dezodorujące, pozostawiają zatem przyjemny aromat (np. cytrynowy lub miętowy). Kosmetyki tego typu są skuteczne, ale jednocześnie bezpieczne dla skóry. Aby terapia z ich użyciem się powiodła, należy je odpowiednio rozprowadzić. Zwykle po aplikacji zaleca się odczekać chwilę, aż składniki się rozpuszczą na powierzchni skóry i wchłoną.

Blokery potu najczęściej zawierają różnorodne mieszanki naturalnych składników, takich jak krzemian magnezowy, chlorek glinu czy sole mineralne. Wiele z nich wzbogaconych jest silikonami, które ułatwiają komfortowe rozprowadzanie kosmetyku i zarazem uniemożliwiają całkowite wchłonięcie się produktu w skórę. Antyperspiranty do stóp to uniwersalne kosmetyki przeznaczone zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Warto pamiętać, że podczas użytkowania antyperspirantu dobrze jest zrobić sobie co jakiś czas przerwę w jego stosowaniu i pozwolić ujściom gruczołów potowych na swobodną pracę. W tym czasie warto bardziej zadbać o higienę stóp i o komfortowe obuwie.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna