Okulary przeciwsłoneczne to must have nie tylko ze względu ochrony przed słońcem, lecz także stylu i mody. Tegoroczne lato i jesień nie mogą się obyć bez okularów przeciwsłonecznych. Te dobrze dobrane nie tylko podkreślają rysy twarzy, dopełniają charakteru całej stylizacji, ale także dodają pewności siebie i kobiecej zmysłowości. Niestety źle dobrane okulary mogą działać zupełnie odwrotnie, dlatego jest kilka rzeczy, o których powinnaś wiedzieć, zanim udasz się do optyka.
-
Magia wyboru okularów przeciwsłonecznych
-
Na co zwracać uwagę?
-
Jakie okulary wybrać?
Magia wyboru okularów przeciwsłonecznych
Do wyboru obecnie jest ogromna liczba modeli okularów przeciwsłonecznych. Wystarczy spojrzeć choćby tutaj https://www.twojesoczewki.com/51-okulary-przeciwsloneczne. Różnią się kształtem, kolorami, wzorami, soczewkami i oprawkami. Różni je materiał, z którego są wykonane i styl, jaki reprezentują. Wystarczy odrobina uwagi i bez problemu można je dopasować zarówno do codziennych, jak i wakacyjnych stylizacji, ich kolorystyki i nastroju, w jakim się aktualnie znajdujesz. Podstawowym kryterium wyboru powinna być jednak zgodność modelu z kształtem naszej twarzy. Jedne okulary będą dodawały wyrazistości, inne – wbrew przeciwnie, sprawią, że twarz się rozmyje i starci na swoim uroku.
Na co zwracać uwagę?
Kupno okularów przeciwsłonecznych, tak w sklepach stacjonarnych, jak i na twojesoczewki.com, warto rozpocząć od dokładnego określenia kształtu twarzy. Dlaczego? Ponieważ podstawową zasadą doboru okularów (tak korekcyjnych, jak i przeciwsłonecznych) jest niepowtarzanie kształtu twarzy w kształcie okularów. W określeniu typu twarzy pomóc może specjalista, ale można zrobić to także w domu. Wystarczy stanąć przed lustrem i szminką odrysować kontur twarzy na powierzchni lustra. W większości przypadków narysowany kształt od razu wskaże, czy twarz jest trójkątna, podłużna, kwadratowa czy też okrągła.
Drugim ważnym elementem są brwi. Najlepiej na twarzy prezentują się okulary, które w swojej górnej linii powtarzają naturalny kształt łuku brwiowego. Generalnie brwi powinny wystawać nad okulary, bardzo źle w większości przypadków wyglądają te okulary, które w większości albo całości zasłaniają łuk brwiowy.
Jedynie w przypadku bardzo niskiego czoła należy wybrać okulary, które na nie nie nachodzą. W pozostałych przypadkach powinny jednak one delikatnie wchodzić na linię czoła. Nosek zaś powinien znajdować się idealnie po środku, w przypadku okularów dla osób z niskim czołem, powinien się on znajdować nieco wyżej.
Okulary przeciwsłoneczne nie powinny wychodzić poza najszersze miejsce w twarzy, którym najczęściej są kości policzkowe. Zbyt duże okulary zniekształcają twarz i mogą wywoływać komiczne wrażenie. Nie powinny one także naciskać na kości policzkowe. Nie powinny odbijać się na policzkach, ponieważ oznacza to, że konkretny model jest za duży i za ciężki. Odciśniętego noska co prawda w wysokich temperaturach nie unikniemy, natomiast znaki na skroniach zawsze świadczą o zbyt małych i ciasnych okularach.
Zbyt długą twarz można optycznie skrócić dzięki większym, nachodzącym na policzki okularom. Absolutnie zakazane w takim przypadku są malutkie i prostokątne okulary. Znaczenie ma również odpowiedni dobór koloru oprawek i szkieł. Pastelowe kolory nieco łagodzą wizerunek, natomiast intensywne i ciemne barwy, wzmacniają go i przyciągają uwagę.
Jakie okulary wybrać?
Markowe okulary to zawsze dobre rozwiazanie. Ray-Bany (https://www.twojesoczewki.com/104-okulary-przeciwsloneczne-ray-ban) dzięki nowoczesnym soczewkom gwarantują większy kontrast obrazu, redukują odblaski, zwiększają jasność widzenia i zmniejszają zmęczenie oczu. Niezależnie jednak od tego, czy decydujesz się na Ray-Bany, inne markowe okulary przeciwsłoneczne od lokalnego optyka, powinnaś dbać o to, by pasowały one do twojej twarzy.
-
Do twarzy owalnej, ponieważ jest ona najbardziej proporcjonalna, najłatwiej jest dobrać okulary. Pasuje do niej większość modeli. Najlepiej jednak sprawdzają się okulary z prostokątnymi oprawkami. Twarz owalna dobrze wygląda także w nieco za dużych okularach. W przypadku Ray-Banów idealnie sprawdzą się modele wayfarer i aviatory.
-
Do twarzy okrągłej, zgodnie z zasadą niepowtarzania kształtu twarzy na okularach, nie dobiera się okrągłych okularów. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są oprawki prostokątne i kwadratowe, lekko zadziorne. Wydłużą i wysmuklą one twarz. Trzeba jednak uważać, aby nie były one za małe, bo inaczej wyostrzą one jedynie naturalny kształt twarzy.
-
Do twarzy prostokątnej (znów za zasadą niepowtarzania) nie poleca się okularów ani prostokątnych, ani kwadratowych, generalnie zero kantów. Dobrym wyborem są natomiast oprawki zaokrąglone. Nadadzą one twarzy większej łagodności i subtelności.
-
Do twarzy trójkątnej najlepiej dobrać model okularów, który zmniejszy zbyt szerokie czoło. Do optycznego złagodzenia owalu idealnie nadadzą się okrągłe okulary albo te o owalnym kształcie. Można spróbować także przymierzyć motylki. Górna linia okularów absolutnie nie może się układać poziomo.