Implanty zębowe – co trzeba wiedzieć?

Implanty zębowe to jeden z rodzajów uzupełnienia protetycznego. Mają one postać tytanowych śrub, które umieszcza się w kości szczęki, a następnie mocuje na nich protezę. Wszczepienie implantów zawsze odbywa się w znieczuleniu. Jest to zabieg w pełni bezpieczny.

Czym są implanty zębowe?

Implanty zębowe to śruby o długości 8–16 milimetrów, które są wykonane z tytanu – materiału trwałego, wytrzymałego i obojętnego dla organizmu człowieka. Implanty wkręca się w kość szczęki lub żuchwy, a na nich mocuje się koronę, most, protezę lub sztucznego zęba (w zależności od potrzeb pacjenta).

Implanty zębowe w Warszawie wykonywane są tylko w renomowanych klinikach stomatologicznych, które zatrudniają ekspertów w dziedzinie implantologii i implantoprotetyki. Dzięki temu zachowane są najwyższe standardy bezpieczeństwa. Koszt wszczepienia jednego implantu wynosi 2500–3000 zł.

Dla kogo są przeznaczone implanty zębowe?

Implanty zębowe są sposobem na odbudowanie uzębienia, co jest ważne ze względów estetycznych i zdrowotnych. Wskazania do przeprowadzenia zabiegu to:

  • całkowite bezzębie,
  • brak pojedynczych zębów,
  • niechęć do stosowania tradycyjnych protez.

Implanty mogą zostać wszczepione osobom, u których nie stwierdza się stanów zapalnych dziąseł ani bruksizmu. Do przeciwwskazań należą ciąża, cukrzyca, wyniszczenie organizmu i zaburzenia anatomiczne w budowie szczęki.

Jak przebiega zabieg wszczepienia implantów?

Zabieg wszczepienia implantów zębowych przebiega w kilku etapach:

  1. Konsultacja implantologiczna (poznanie oczekiwań pacjenta i symulacja komputerowa).
  2. Ocena stanu jamy ustnej oraz wyników badań obrazowych (zdjęcie rentgenowskie lub tomografia komputerowa).
  3. Zabieg wszczepienia implantów (jeden implant wszczepia się 20 minut).
  4. Gojenie się rany.
  5. Wizyta kontrolna i ściągnięcie szwów.
  6. Wrastanie implantu w kość (proces ten trwa kilka miesięcy).
  7. Założenie korony, sztucznego zęba lub protezy.

Po zabiegu wszczepienia implantu przez kilka dni należy unikać mocnego szczotkowania jego okolicy, płukania ust oraz gryzienia twardych pokarmów. Przeciwwskazany jest także intensywny wysiłek fizyczny. Ważne jest ścisłe stosowanie się do zaleceń lekarza, które są przekazywane bezpośrednio po wszczepieniu implantów. Dzięki temu proces gojenia się przebiega prawidłowo i nie przedłuża się.

Czy wszczepienie implantów zębowych boli?

Wszczepienie implantów zębowych jest przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym lub obwodowym, dlatego nieprzyjemne doznania są zredukowane do minimum. Nieprzyjemne odczucia mogą pojawić się kolejnego dnia, jednak wiele zależy od indywidualnej wrażliwości pacjenta. W przypadku bólu można przyjąć lek przeciwbólowy (np. jeden z dostępnych w aptece bez recepty).

Czy implanty zębowe są bezpieczne?

Implanty zębowe są wykonane z materiału, który jest obojętny dla organizmu. Oznacza to, że nie powoduje reakcji alergicznych ani nie zostanie odrzucony. Podczas zabiegu wszczepienia implantów przeprowadzonego przez specjalistę istnieje bardzo małe ryzyko powikłań.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Informacja prawna