Implanty zębów – czy warto się zdecydować?

Bardzo wielu ludzi utożsamia implanty ze sztucznymi zębami, podczas gdy takie uproszczenie pojęciowe nie jest właściwe. Implanty zębów pozwalają rzeczywiście na uzupełnienie ubytków zębowych, ale jedynie w parze z odbudową protetyczną, np. koronami porcelanowymi. Warto dowiedzieć się, czym one właściwie są, co pozwoli być może na rozwianie wątpliwości, czy warto zdecydować się na implanty zębów?

Czym są implanty?

Implant w stomatologii jest elementem, który ma imitować naturalny korzeń zęba pacjenta, osadzony bezpośrednio w dziąśle i w kości szczęki lub żuchwy. Dopiero w parze z koroną lub mostem protetycznym implanty zębowe są sztucznymi zębami wysokiej jakości. Dzięki całkowitej integracji implantu z kością zapewniają one stabilność uzębienia, przez co sam pacjent z czasem może zapominać, że ma implanty, a nie własne zęby.

Jak odbywa się osadzenie implantów u pacjenta?

W warunkach gabinetu stomatologicznego, w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, lekarz stomatolog otwiera dziąsło, dociera do kości i umieszcza w niej tytanowe korzenie zębów w tkance kostnej – implanty. Później zrastają się one przez kilka miesięcy z kością w taki sposób, że tworzą z nią jedność. W drugim etapie leczenia implantologicznego można na wrośnięte implanty zamocować wybraną odbudowę protetyczną, mianowicie koronę zęba, most lub protezę zatrzaskową.

Sprawdź: Implanty zębów w Warszawie – Klinika Supradent

Czy warto zastosować implanty zębowe?

Implanty zębów skutecznie pozwalają zastąpić naturalne zęby pacjenta. Po utracie własnych zębów w wyniku urazu czy zniszczenia ich przez próchnicę lub inne choroby zębów i przyzębia alternatywą jest właśnie zastosowanie implantów. To dobra decyzja, zwłaszcza w porównaniu z innymi opcjami, takimi jak ruchome protezy. O implantach z czasem w ogóle się zapomina. Pozwalają one na swobodne gryzienie i żucie, nawet twardych owoców, gumy do żucia czy orzechów. Nie ma obaw o to, że nagle wypadną, w najmniej odpowiednim momencie.

Przeczytaj także:  Czym się kierować, wybierając kremy do skóry atopowej?

Kolejnym atutem implantów jest to, że traktuje się je dokładnie tak samo, jak własne zęby, ale są odporne na próchnicę. Wystarczy zachowywać podstawowe zasady higieny jamy ustnej, aby utrzymać je w odpowiednim stanie. Nie ma ani potrzeby, ani możliwości wyjmowania ich i mycia czy wkładania na noc do specjalnego płynu. Są zawsze gotowe do użytku i nie powodują dyskomfortu – uciskania czy uwierania.

Dzięki implantom pacjenci nawet z rozległymi ubytkami mogą odzyskać piękny uśmiech, pewność siebie, a także mieć zęby, które będą funkcjonalne. Przedłużający brak uzębienia powoduje degradację kości, zapadanie się szczęk i całkowitą zmianę rysów twarzy. Można temu przeciwdziałać przy zastosowaniu implantów.

Co ze zdegradowaną kością szczęki lub żuchwy?

Nawet jeśli proces zaniku kości u pacjenta już się rozpoczął, nie jest to bezwzględnym przeciwwskazaniem do założenia implantów. Istnieje wówczas konieczność wykonania tzw. przedimplantacyjnych zabiegów, mających na celu zagęszczenie kości na tyle, aby możliwe było bezpieczne wszczepienie implantu

Oceń artykuł
[Suma: 2 Średnia: 5]
Informacja prawna