Eliquis – właściwości, opis

Eliquis jest lekiem, który działa przeciwzakrzepowo, a jego substancją czynną jest apiksaban. Nie wymaga stosowania żadnych innych środków dla swojego odpowiedniego działania – również antytrombiny III.

Działanie produktu

Eliquis działa poprzez hamowanie wolnego, a także powiązanego z zakrzepem czynnika Xa, w tym również protrombinazy. Działa skutecznie dzięki szybkiemu wchłanianiu preparatu.

Jest polecany osobom, u których niezbędne jest utrzymanie optymalnej krzepliwości krwi – między innymi pacjentom narażonym na udar mózgu czy też zatorowość systemową. Znajduje również zastosowanie w terapii zakrzepicy żył głębokich lub zatorowości płucnej, jak również w sytuacji, gdy konieczne jest zapobieganie nawrotom tych schorzeń.

Wielkość dawki powinna być każdorazowo określona przez lekarza prowadzonego i dostosowana do potrzeb organizmu pacjenta. Również czas trwania leczenia jest uzależniony od opinii lekarskiej w tym zakresie. Zasadniczo jednak przyjmuje się, że wyższe dawki preparatu są niezbędne do leczenia wyżej wspomnianych schorzeń, a mniejsze – w profilaktyce i zapobieganiu ich występowania.

Przyjmowanie preparatu

Eliquis ma formę tabletek, które można po prostu połknąć – w przypadku osób, które nie mają z tym problemu. W takiej sytuacji, lek należy popić wodą. Jeżeli natomiast u pacjenta występują trudności z połknięciem całej tabletki, możliwe jest jej rozkruszenie i rozpuszczenie w wodzie. Taka zawiesina jest zdecydowanie łatwiejsza do przyjęcia, choć może wymagać popicia ze względu na smak. Istnieje także możliwość rozpuszczenia tabletki w pięcioprocentowym roztworze dekstrozy lub soku jabłkowym. W przypadku przygotowania z tabletki zawiesiny, należy spożyć ją w ciągu maksymalnie 4 godzin od rozprowadzenia leku w płynie.

Skutki uboczne stosowania leku

Jak każdy lek, również Eliquis może wywoływać niepożądane reakcje organizmu. Wśród nich można wskazać wylewy podskórne, krwawienia, anemię czy nudności. Wśród znacznie rzadziej spotykanych ubocznych efektów terapii można znaleźć również pewne odchyły w obrazie krwi czy małopłytkowość. U niektórych pacjentów stwierdzono także zmiany jeśli chodzi o wyniki wątrobowe.

Niekiedy pacjenci skarżyli się również na uporczywy świąd oraz krwotoki z nosa, a w rzadkich przypadkach – także krwioplucie, krwawienia odbytu czy dziąseł.

Nie należy stosować preparatu w razie stwierdzonej nadwrażliwości na którykolwiek z jego składników. Produkt nie jest również wskazany dla kobiet ciężarnych ani karmiących piersią. Zaleca się przerwanie terapii na wyżej wskazane okresy.

Źródło: Elquis, Medyk Online

Oceń artykuł
[Suma: Średnia: ]
Informacja prawna