Domowa apteczka w czasie pandemii

W trakcie pandemii zobowiązani jesteśmy do domowej izolacji i ograniczamy nasze wyjścia do minimum, chroniąc siebie oraz swoich najbliższych przed kontaktem z niebezpiecznym patogenem. Jeśli planujemy pozostać w domu przez kilka następnych tygodni, warto sprawdzić stan nie tylko domowej spiżarni, ale także apteczki.

Podstawy domowej apteczki

W każdej domowej apteczce powinny znaleźć się rzeczy niezbędne do zaopatrzenia urazu. Warto pamiętać o plastrach, jałowych gazach, bandażach oraz preparacie odkażającym, które przydadzą się w przypadku uszkodzeń skóry. Jeśli ulegniemy oparzeniu, świetnie sprawdzą się plastry hydrożelowe. Na stłuczenia oraz urazy kończyn przydadzą się bandaże elastyczne i okłady chłodzące. Jeśli dojdzie do urazu, który będzie sprawiał  ból, warto zadbać, aby w apteczce znalazły się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne zawierające np. deksketoprofen. Przynosi szybką ulgę nie tylko w bólu mięśni czy stawów, ale będzie pomocny także w trakcie w innych rodzajach bólu, np. w bolesnym miesiączkowaniu czy bólu zębów. A w przypadku bólu ostrego można go stosować na pusty żołądek.

Zawsze przed zażyciem jakiegokolwiek leku warto zapoznać się ze wskazania i przeciwskazania do jego stosowania, gdyż lek może nie być odpowiedni dla Ciebie.

Leki

W trakcie pandemii warto dbać o swoją odporność, dlatego upewnijmy się, że w naszej apteczce znajduje się preparat zawierający witaminę D, którą ze względu na położenie naszego kraju powinniśmy suplementować codziennie. Ograniczona możliwość korzystania z wizyt lekarskich skłania nas do samodzielnego leczenia pospolitych chorób takich jak przeziębienie czy infekcje żołądkowo-jelitowe. Pamiętajmy, by w apteczce nie zabrakło leków przeciwgorączkowych, termometru, preparatów na ból gardła, obkurczających błonę śluzową w trakcie kataru, oraz elektrolitów, które pomagają nawodnić organizm w trakcie biegunki i wymiotów.

W przypadku gdy chorujemy na choroby przewlekłe, pamiętajmy o sprawdzeniu, czy posiadamy odpowiedni zapas stosowanych przez nas leków. Jeśli mieszkamy razem z dziećmi, zadbajmy, by leki były w odpowiednich dla nich formach i dawkach. Warto zaopatrzyć się także w leki przeciwalergiczne przydatne w przypadku nagłej reakcji na pyłki roślin, sierść zwierząt czy produkty kosmetyczne i spożywcze. Czas pandemii może być dla nas trudny psychicznie ze względu na strach o zdrowie i przyszłość, dlatego nie bójmy się sięgać po ziołowe preparaty łagodzące napięcie takie jak melisa czy waleriana.

Czy warto udać się do lekarza po zapasowy antybiotyk?

Zdecydowanie nie należy kupować profilaktycznie antybiotyków. Jest wiele grup tych leków, które są stosowane na różne choroby. Przyjmowanie antybiotyku, który posiadamy w swojej apteczce, niedostosowanego do rodzaju schorzenia, może zaszkodzić poprzez działania niepożądane, ale także zmniejszyć naszą czujność i opóźnić wizytę u lekarza, co przyczyni się do pogorszenia stanu zdrowia. Dodatkowo przyjmowanie nieodpowiednich antybiotyków oraz niepełnych kuracji przyczynia się do powstania opornych bakterii. Już dziś na świecie obecne są bakterie oporne na dostępne na rynku leki, które stanowią wyzwanie dla personelu medycznego. Aktualnie przepisywanie konkretnych grup antybiotyków jest ściśle określone wytycznymi, do których interpretacji niezbędna jest odpowiednia wiedza medyczna.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna