Dlaczego złuszczanie naskórka jest tak istotne?

Złuszczanie naskórka - lekarz nakładający na twarz pacjentki peeling chemiczny.

W zupełnie naturalny sposób na skórze twarzy i ciała codziennie gromadzi się cienka warstwa martwego naskórka. Komórki, które obumarły, warto regularnie usuwać – pozwala to na lepszy przepływ krwi i bardziej efektywny dostęp tlenu, zmniejsza ryzyko tworzenia się zaskórników i poprawia wchłanianie składników znajdujących się w kosmetykach. Złuszczanie naskórka można przeprowadzić przy pomocy peelingu – mechanicznego, enzymatycznego lub chemicznego.

Z tekstu dowiesz się:

  • jak działa mechaniczny peeling złuszczający naskórek,
  • jakie właściwości ma enzymatyczny peeling złuszczający naskórek,
  • na czym polega złuszczanie naskórka twarzy kwasami.

Obumieranie komórek skóry jest procesem zupełnie naturalnym, zachodzącym w naszym organizmie codziennie. Obumarłe komórki gromadzą się na powierzchni skóry w postaci martwego naskórka, który warto regularnie usuwać. Dlaczego? Otóż regularne złuszczanie naskórka – nie tylko z twarzy, ale też z całego ciała – poprawia mikrokrążenie krwi i dostęp powietrza, odblokowuje pory, zmniejszając ryzyko tworzenia się zaskórników i zmian trądzikowych, wyrównuje koloryt skóry oraz sprawia, że czysta, gładka skóra lepiej wchłania zawarte w kremach i balsamach składniki odżywcze. Złuszczanie naskórka twarzy i ciała określa się mianem peelingu. Wyróżnia się trzy zasadnicze rodzaje peelingów: mechaniczne, enzymatyczne i chemiczne (kwasowe).

Mechaniczne złuszczanie naskórka – na czym polega?

Peeling mechaniczny (abrazyjny, ziarnisty) to kosmetyk mający najczęściej postać kremu lub żelu złuszczającego naskórek, w którym znajdują się drobinki ścierające, np. zmielone pestki owoców, zmielone ziarna kawy, cukier, sole mineralne lub piasek morski. Taki kosmetyk nakłada się na skórę twarzy lub ciała, wykonując masaż – drobinki ścierają wówczas ze skóry martwe komórki i sprawiają, że staje się ona czysta, odświeżona i gładka.

Ze względu na wielkość drobinek ścierających peelingi mechaniczne dzieli się na drobno- i gruboziarniste. Te pierwsze są delikatniejsze i zazwyczaj przeznaczone do twarzy, te drugie stosuje się na ciało. Powinno się ich używać nie częściej niż raz-dwa razy w tygodniu.

Enzymatyczne złuszczanie naskórka twarzy i ciała

Alternatywą dla peelingów mechanicznych jest enzymatyczny peeling złuszczający naskórek – również w postaci kremu, maseczki albo balsamu, który nakłada się na skórę i pozostawia z reguły na 5-10 minut, by znajdujące się w kosmetyku enzymy złuszczyły i rozpuściły martwe komórki skóry.

Peeling enzymatyczny jest delikatniejszy niż mechaniczny, nie wywołuje podrażnień, mogą go stosować osoby z cerą wrażliwą albo naczynkową. W składzie tego typu produktów można znaleźć naturalne enzymy pozyskiwane np. z owoców ananasa, figi albo papai bądź enzymy syntetyczne, produkowane w laboratoriach. Złuszczanie naskórka peelingiem enzymatycznym również można wykonywać raz-dwa razy w tygodniu.

Złuszczanie naskórka twarzy kwasami – peelingi chemiczne

O ile peeling mechaniczny i enzymatyczny każdy może bez problemu wykonać w domu, o tyle złuszczanie naskórka twarzy kwasami, czyli peeling chemiczny (kwasowy), to zabieg specjalistyczny, wykonywany wyłącznie przez profesjonalistów w klinikach medycyny estetycznej. Taki zabieg polega na nałożeniu na skórę substancji o działaniu złuszczającym, najczęściej kwasu – np. migdałowego, trójchlorooctowego, salicylowego, azelainowego albo fitowego. Kwas wnika w skórę, złuszcza martwy naskórek, dogłębnie oczyszcza cerę, odblokowuje pory i odświeża koloryt skóry. Zabiegi tego typu pozwalają również redukować zmiany trądzikowe i spłycać drobne zmarszczki.

W klinice medycyny Estell w Warszawie wykonywany jest m.in. TCA Easy Peel – peeling z wykorzystaniem kwasu trójchlorooctowego (TCA) – oraz Sesderma – peeling chemiczny, podczas którego rodzaj preparatu dopasowywany jest problemów, z jakimi boryka się pacjent. Dla uzyskania spektakularnych, długotrwałych efektów oczyszczenia, odświeżenia i odmłodzenia skóry, peelingi chemiczne wykonuje się w seriach.

Oceń artykuł
[Suma: 2 Średnia: 5]
Informacja prawna