Dlaczego nie warto lekceważyć endometriozy?

Endometrioza - kobieta z bólem brzucha trzymająca w ręce żółtą wstążkę.

Według różnych statystyk endometrioza jest chorobą, z którą boryka się od 6 do 10% kobiet w wieku rozrodczym. Schorzenie to cechuje się tworzeniem torbieli z nadmiernie rozrośniętych komórek błon śluzowych trzonu macicy. Endometriozy nie można lekceważyć – jest ona bolesną chorobą, a jednocześnie stanowi jedną z najczęstszych przyczyn niepłodności.

Z tekstu dowiesz się:

  • co to jest endometrioza,
  • jakie są przyczyny i objawy endometriozy,
  • w jaki sposób się ją diagnozuje i leczy.

Endometrioza to często występująca choroba dróg rodnych – szacuje się, że boryka się z nią nawet od 6 do 10% kobiet w wieku rozrodczym. Niestety, wiele przypadków pozostaje nierozpoznanych albo diagnozowanych jest przypadkiem. Niektóre panie bagatelizują występujące bóle miednicy, składając je np. na karb miesiączki czy problemów żołądkowych, inne pojawiają się u lekarza dopiero wtedy, gdy mimo starań nie mogą zajść w ciążę. Diagnostyką i leczeniem enodmetriozy zajmują się lekarze ginekolodzy.

Endometrioza – co to jest?

Endometrioza to choroba, w przebiegu której dochodzi do nadmiernego przerostu endometrium, czyli komórek błon śluzowych trzonu macicy. Pod wpływem zmian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety w czasie cyklu miesiączkowego komórki te znajdują się w przewlekłym stanie zapalnym. Daje to skutki w postaci wewnętrznych krwawień, rozwoju zrostów i torbieli zbudowanych z komórek błon śluzowych oraz zmian w budowie narządów zlokalizowanych w miednicy mniejszej.

Jak dotąd nie udało się jednoznacznie ustalić, jakie przyczyny ma nadmierny przerost endometrium. Przypuszcza się, że wpływ na rozwój choroby mogą mieć czynniki genetyczne, wczesne wystąpienie pierwszej miesiączki, przebyte zakażenia i infekcje dróg rodnych oraz wrodzone nieprawidłowości w budowie macicy.

Przeczytaj także:  WBC w Morfologii - wyniki, norma, czym jest badanie WBC?

Endometrioza – objawy

Główne objawy endometriozy odczuwane przez zdecydowaną większość pacjentek to dolegliwości bólowe w obrębie miednicy mniejszej. Niekiedy występują one jedynie w trakcie miesiączki (lub wtedy właśnie są najsilniejsze), czasami pacjentki odczuwają je również podczas współżycia, oddawania moczu i stolca. Zdarza się, że bóle są przewlekłe i promieniują do kręgosłupa, a nawet nóg.

Inne objawy endometriozy to:

  • plamienia i krwawienia z dróg rodnych,
  • częste wzdęcia,
  • parcia naglące na mocz,
  • biegunki, czasami naprzemiennie z zaparciami.

Warto pamiętać, że endometrioza jest jednym z najczęstszych przyczyn niepłodności. Zdarza się, że nawet po usunięciu torbieli i zrostów zajście w ciążę jest utrudnione, a u części pacjentek możliwe jedynie poprzez zapłodnienie in-vitro.

Endometrioza – leczenie

Jak już wspomniano, procesem diagnostyki i późniejszej terapii endometriozy zajmują się lekarze ginekolodzy. W większości przypadków do rozpoznania choroby wystarcza badanie USG – zarówno przez powłoki brzuszne, jak i przezpochwowe.

Jako złoty standard leczenia endometriozy stosowane są zabiegi laparoskopowe. Poprzez niewielkie nacięcia powłok skórnych do wnętrza organizmu wprowadzane są mikronarzędzia chirurgiczne, za pomocą których lekarz usuwa ogniska przerośniętego endometrium. Usunięte tkanki trafiają następnie do badania histopatologicznego, które pozwala jednoznacznie określić, czy zmiany nie mają np. charakteru nowotworowego. Zabiegi tego typu są mniej inwazyjne dla pacjentek i wiążą się z krótszą rekonwalescencją.

W celu redukcji dolegliwości bólowych oraz zahamowania rozrostu endometrium stosuje się również hormonalne preparaty antykoncepcyjne. Niestety, po odstawieniu leków objawy endometriozy mogą jednak powrócić (po zabiegach chirurgicznych również się to zdarza, ale rzadziej). Jest to bowiem choroba o charakterze nawrotowym.

Oceń artykuł
[Suma: 2 Średnia: 5]
Informacja prawna