Depresja jako jedno z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych

Z depresją w dzisiejszych czasach spotykamy się coraz częściej i cierpią na nią różne grupy społeczne. Depresja czyli znaczne obniżenie nastroju, utrudniające życie może, przydarzyć się osobie aktywnej zawodowo, seniorowi ale także i nastolatkowi. Warto więc wiedzieć, jak szybko rozpoznać depresję i jak sobie z nią poradzić.

Kiedy ludzie chorują na depresję?

Depresja zazwyczaj pojawia się w reakcji na trudne wydarzenie. Może to być śmierć małżonka albo dziecka, utrata pracy, rozstanie z partnerem, problemy finansowe czy niepomyślna diagnoza medyczna. Ponadto depresja bardzo często idzie w parze z samotnością, w związku z czym cierpią na nią nierzadko osoby starsze. Może ona też towarzyszyć osobom przebywającym na emigracji, które mają problem z zaaklimatyzowaniem się do nowych warunków. Czasami depresja występuje także z przeciążenia. Daną osobę nie musi spotkać duże traumatyczne przeżycie, wystarczy, że jest przepracowana, wypalona albo boryka się mobbingiem w pracy. Warto też wspomnieć o depresji, która występuje u kobiet zaraz po urodzeniu dziecka. We wszystkich tego typu sytuacjach warto wykonać test na depresję.

Jak objawia się depresja?

Osoby, które nie zetknęły się z depresją bardzo często bagatelizują to schorzenie. Tymczasem depresja to bardzo nieprzyjemna choroba, która w skrajnych przypadkach, gdy jest nieleczona, może prowadzić nawet do śmierci. Główne objawy depresji to obniżony nastrój, smutek, płaczliwość, brak apetytu, problemy z zasypianiem. Dość charakterystyczne dla depresji jest także to, że osoby na nią cierpiące budzą się bardzo wcześnie rano i czują się gorzej w pierwszej połowie dnia. Osoby cierpiące na depresję tracą zainteresowanie wszystkim tym, co wcześniej było dla nich istotne. Mają trudność ze zmobilizowaniem się do pracy, nie mają ochoty na oglądanie telewizji czy korzystanie z Internetu. Wycofują się także z kontaktów towarzyskich i nierzadko odczuwają poczucie winy. Gdy depresja postępuje i nie jest leczona, chory zaczyna tracić fizyczne siły i w pewnym momencie nie jest w stanie wstać z łóżka. Jest to ostatni moment na skorzystanie z pomocy lekarskiej. Właśnie z takich powodów, już po zauważeniu pierwszych objawów warto zrobić sobie test na depresję, który może przeprowadzić psycholog. Tego typu testy dostępne są także w Internecie.

Jak leczyć depresję?

Depresję najlepiej jest leczyć pod okiem doświadczonego psychiatry. Po krótkim wywiadzie lekarz zdecyduje o tym, czy konieczne jest przyjmowanie leków czy może wystarczy psychoterapia. Pacjentom, którzy potrzebują farmakoterapii najczęściej przepisuje się leki podnoszące nastrój oraz leki o działaniu uspokajającym.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna