Czym jest endoskopia i jak się do niej przygotować?

Możliwości współczesnej medycyny rosną stale z roku na rok. Jest to możliwe dzięki zaawansowanym technologiom i sprzętowi umożliwiającemu wykonywanie precyzyjnej diagnozy oraz zabiegów chirurgicznych na narządach wewnętrznych, takim jak endoskopia NFZ Poznań, w przypadku których oferuje się takie zabiegi w ramach ubezpieczenia. Jest to jeden z przykładów na to, jak wiele medycyna może zyskać na wdrożeniu nowoczesnych technologii do codziennej praktyki. Sam zabieg endoskopowy polega na umieszczeniu specjalnej sądy w ciele badanego celem przeprowadzenia diagnozy lub pobraniu wymazu.

Robi się to za pomocą specjalnych sond, które transmitują obraz z narządów wewnętrznych w czasie rzeczywistym, tak by chirurg miał podgląd. Ponadto podczas zabiegu używa się specjalnych narzędzi, które również można w ten sam sposób wprowadzać do narządów wewnętrznych, celem przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego bez konieczności dostawania się do narządów z zewnątrz.

Rodzaje zabiegów endoskopowych

Powszechnie przeprowadza się bardzo wiele rodzajów zabiegów za pomocą endoskopu. Najpopularniejsze z nich to:

  • gastroskopia – przewodu pokarmowego w jego górnym odcinku,
  • artroskopia – badanie stawu,
  • kolonoskopia – badanie okrężnicy i jelita,
  • cystoskopia – badanie prostaty, moczowodów i pęcherza moczowego,
  • bronchoskopia – badanie tchawicy.

Jest jeszcze wiele rodzajów badań, gdyż tego typu metodologia pozwala na bardzo precyzyjne oglądanie zmian chorobowych, a jednocześnie umożliwia podejmowanie precyzyjnych działań w obrębie danych narządów. Są to badania łatwo dostępne u lekarzy ze specjalnością chirurg Poznań to miasto, w którym łatwo znaleźć placówkę specjalizującą się w podobnych badaniach.

Procedura przygotowania się do badania endoskopowego

Biorąc pod uwagę, że badania i zabiegi endoskopem mogą występować w różnych wariantach, trudno jednoznacznie określić schemat postępowania przed każdym z nich. Każdorazowo należy wcześniej skonsultować to z lekarzem prowadzącym, którym zazwyczaj jest chirurg Poznań. Takie zabiegi można wykonać w ramach ubezpieczenia, jak i w prywatnych klinikach, w których uzyska się porady na ten temat.

Ogólne zasady przygotowania się do zabiegu sprowadzają się jednak głównie do restrykcji dietetycznych. Jeśli badanie ma dotyczyć jelit i okrężnicy, zazwyczaj zaleca się ścisły post na dwie doby przed badaniem, a także przyjmowanie preparatów przeczyszczających. W przypadku badania żołądka wystarczy od 8 do 12 godzin postu.

Endoskopia NFZ Poznań – gdzie wykonać?

W szpitalach MedPolonia zlokalizowanych w Poznaniu, których szczegółowy zakres usług medycznych znajduje się na stronie https://medpolonia.com.pl/, można wykonać zabieg endoskopii w ramach NFZ. Jest on wykonywany przez lekarzy specjalizujących się w badaniach i zabiegach endoskopowych różnego rodzaju, takich jak między innymi gastroskopia, czy kolonoskopia. Placówki Med Polonia znajdują się w trzech lokalizacjach w Poznaniu: na ulicy Obornickiej 262, Starołęckiej 42 i Blacharskiej 2. Numery kontaktowe do poszczególnych placówek znajdują się na stronie internetowej.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna