Czy powinno się obawiać bólów brzucha i gorączki u dziecka?

Bóle brzucha i gorączka to dwie dolegliwości, które mogą towarzyszyć pewnym groźnym chorobom. Same w sobie, o ile będą skutecznie leczone, nie powinny wywołać niepożądanych działań. Warto jednak poznać ich najbardziej niepokojące odmiany.

Gorączka u dziecka – czy zwiastuje coś poważniejszego?

Występowanie bólu brzucha i gorączki u dziecka może oznaczać tak naprawdę wiele rzeczy. Istnieje spora szansa, że są to objawy zwykłego przeziębienia lub grypy. Opinia lekarza może być kluczowa w weryfikacji danej dolegliwości. Nie ma jednak sensu do niego iść w momencie, gdy gorączka nie osiąga wartości wyższych niż 38°C. Na starcie warto zaznaczyć, że w przypadku niemowląt termometr może często pokazać wyższą temperaturę, ponieważ tak małe dzieci nie mają jeszcze wypracowanej odpowiednio termoregulacji. Gorączka może być tutaj objawem chociażby ząbkowania. Po okresie od 2 do 6 miesięcy życia u noworodka powinien pokazać się pierwszy ząb. Wraz z nim uwalnia się specjalna substancja w ich dziąsłach, która ma charakter zapalny, co prowadzi naturalnie do stanu gorączkowego.

Istnieje jednak pewne ryzyko. Jeśli temperatura sięga około 38°C, wówczas może to oznaczać wdanie się infekcji. W takim przypadku niezbędna będzie wizyta u lekarza. Bardzo często, mogą wtedy zaistnieć problemy związane z samym brzuchem. Mówi się, że jednym z objawów ząbkowania jest biegunka, pochodząca zapewne z pewnego poziomu stresu. Inną rzeczą, którą ból brzucha i gorączka u dziecka może zwiastować, jest zachorowanie na ospę wietrzną. Ta choroba dotyka zwykle starszych dzieci, które są w stanie się nią zakazić w przedszkolu lub w szkole. Przez ospę wietrzną przechodzi prawie każdy, a wyrobione na skutek przechorowania jej antyciała zostają w organizmie już tak naprawdę do końca życia. Ciekawostką może być to, że zostają one przekazane wraz z mlekiem matki do organizmu młodego człowieka, co powoduje znacznie mniejszą szansę na zainfekowanie tym wirusem. Ospa wietrzna może być poważnym zagrożeniem dla niemowląt i nastolatków powyżej 16 roku życia, a także dla kobiet w ciąży. Istnieje szereg groźnych powikłań, które w niektórych momentach oraz z powodu zaniedbania mogą skończyć się trwałym kalectwem. Mowa tutaj między innymi o pewnych uszkodzeniach mózgu lub w przypadku kobiety w ciąży – urazie płodu.

Jak było wspomniane wcześniej, gorączka może być zwiastunem zwykłego przeziębienia lub grypy. Szczególną na to uwagę warto zwrócić w sezonie jesiennym, kiedy temperatura na zewnątrz znacząco spada. Kolejną przypadłością, w której objawy bólu brzucha i gorączki u dzieci występują, jest powszechne zatrucia pokarmowe. W tym przypadku poza wymienionymi wcześniej objawami mogą również wystąpić wymioty i nudności.

Jak się zabezpieczyć przed gorączką i bólami brzucha?

Istnieje kilka sposobów na to, aby zbić gorączkę lub pozbyć się uporczywego bólu brzucha u dziecka. Na tę pierwszą dolegliwość mogą pomóc zwykłe leki na gorączkę. Również jest szansa, że takowa przejdzie sama, o ile nie jest za wysoka. W przypadku utrzymywania się, a nawet jej wzrostu powinny zostać podjęte odpowiednie kroki w postaci wizyty w szpitalu lub u lekarza. W przypadku bólu brzucha, który może mieć wiele różnych powodów, pomocna może być chociażby ciepła herbata.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna