Czy laserowa korekcja wzroku jest skuteczna?

Wiele osób zmuszonych do noszenia okularów albo soczewek odczuwa z tego powodu dyskomfort. Ich marzeniem jest pozbycie się tych elementów z twarzy, a szansą na osiągnięcie tego celu jest korekcja wzroku za pomocą lasera. Warto podkreślić, że tego typu specjalistyczny zabieg w większości przypadków pozwala trwale usunąć daną wadę, dzięki czemu pacjent na nowo odzyskuje pełną ostrość widzenia. Z niniejszego artykułu dowiemy się, jak przebiega procedura takiej korekcji i czy jest ona w 100% skuteczna.

Dla kogo jest przeznaczony zabieg laserowej korekcji wzroku?

Jeśli chodzi o omawiany zabieg, to istnieją konkretne ograniczenia dotyczące zarówno wieku, jak i stanu zdrowia pacjenta oraz jego wady. Przede wszystkim laserowa korekcja wzroku może zostać wykonana wyłącznie u osób, które ukończyły 20 rok życia. Wynika to z faktu, że określona wada powinna być ustabilizowana, bo ma to wpływ na skuteczność operacji. Inne przeciwwskazania to m.in. zaćma, jaskra, schorzenia oczu oraz problemy z siatkówką. Ponadto zabieg nie zostanie przeprowadzony u osób z rozrusznikiem serca i cierpiących na wszelkie choroby autoimmunologiczne.

Czasowym ograniczeniem jest natomiast ciąża i okres karmienia dziecka piersią. Kto zatem może skorzystać z tego typu korekcji? Przede wszystkim pacjenci krótkowzroczni (metoda SMILE oraz femtoLASIK), dalekowzroczni (metoda femtoLASIK i SBK LASIK) i ze zdiagnozowanym zniekształceniem widzenia, czyli astygmatyzmem (metoda LASEK i PRK).

Przebieg procedury krok po kroku

Laserowa korekcja wzroku to innowacyjny i bezpieczny zabieg, który zawsze wykonywany jest w tzw. znieczuleniu miejscowym. Oznacza to, że pacjent pozostaje przytomny i może bezproblemowo porozumiewać się z lekarzem. W trakcie trwania procedury specjalista nakierowuje nowoczesny laser na oko i za jego pomocą zmienia kształt rogówki, aby nakierować załamywane przez nią promienie słońca bezpośrednio na siatkówkę. Zabieg trwa krótko (maksymalnie około pół godziny) i jest bezbolesny, choć może powodować niewielki dyskomfort. Po jego zakończeniu należy ściśle stosować się do wszystkich zaleceń lekarza dotyczących higieny wzroku – jedną z ważniejszych jest konieczność stosowania specjalnych kropli, które mają na celu m.in. zapobieganie zapaleniu spojówek.

Przeważnie pacjent wraca do pełnej sprawności i codziennych zajęć po kilku dniach od operacji (od 2 do 7). Wszystko zależy oczywiście od tempa gojenia się oka oraz rodzaju zabiegu – w przypadku powierzchniowego ten czas może się bowiem wydłużyć. Warto podkreślić, że zdecydowana większość pacjentów odnotowuje niemal natychmiastową poprawę widzenia, objawiającą się zwłaszcza zwiększeniem ostrości wzroku (całkowitym albo częściowym). Jeśli wszystko pójdzie dobrze, wówczas taka osoba nie musi już nigdy nosić okularów ani soczewek. Najlepsze rezultaty osiąga się przy wadach umiarkowanych, czyli do +5 dioptrii lub do – 6 dioptrii. W przypadku cięższych schorzeń z biegiem czasu wada może się nieznacznie pogłębić, ale takie sytuacje należą do rzadkości.

Więcej informacji na Blikpol.pl

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna