Co zrobić przy uczuleniu na lateks?

uczulenie na lateks

Jedną z najczęściej występujących alergii jest alergia na lateks, będąca zmorą wielu pracowników służby zdrowia, którzy często muszą nosić lateksowe rękawiczki. Tego typu alergia może wystąpić jednak u każdego, zdarza się także podczas stosowania prezerwatywy. Jakie są objawy alergii na lateks i jak sobie z nią radzić?

Kto jest narażony na alergię na lateks?

W przypadku alergii na lateks dochodzi do nadmiernej reakcji układu odpornościowego w wyniku łączenia się lateksu z białkami skóry. Prowadzi to do wytworzenia substancji uczulających, które zostają zapamiętane przez organizm, przez co objawy alergii pojawiają się przy każdym kontakcie lateksu ze skórą.

Alergia na lateks może zdarzyć się u każdego, szczególnie narażeni na nią są jednak pracownicy służby zdrowia oraz pacjenci szpitali, którzy mają częsty kontakt z tą substancją. Według statystyk ryzyko uczulenia na lateks zwiększa się u osób z rozszczepem kręgosłupa i towarzyszącą przepukliną oponowo-rdzeniową (POR).

Uczulenie na lateks może wystąpić także przy stosowaniu prezerwatyw oraz częstym kontakcie z innymi przedmiotami, które zawierają tę substancję (opony samochodowe, uszczelki, gryzaki dla dzieci, smoczki, niektóre elementy odzieży).

Uczulenie na lateks często stwierdza się także u osób, u których rozpoznano inne alergie, szczególnie na:

 • pyłki brzozy;
 • pyłki traw;
 • zboża;
 • bylicę;
 • ambrozję.

Objawy alergii na lateks

Objawy alergii na lateks pojawiają się najczęściej:

 • jako reakcja natychmiastowa (do 30 minut po kontakcie z substancją);
 • jako alergiczny wyprysk kontaktowy (24 do 48 godzin po kontakcie z lateksem);
 • jako wyprysk kontaktowego podrażnienia – przy dłuższym kontakcie z substancją uczulającą.

W przypadku reakcji natychmiastowej typowe objawy to:

 • pokrzywka;
 • alergiczny nieżyt nosa (kichanie, katar, łzawienie oczu, drapanie w gardle);
 • objawy alergicznego zapalenia spojówek;
 • objawy astmy oskrzelowej, np. kaszel, duszności.

W przypadku kontaktowych wyprysków pojawiają się one w miejscach, w których skóra miała kontakt z lateksem. Najpoważniejszym objawem alergii na lateks może być wstrząs anafilaktyczny, który stanowi stan zagrożenia życia.

Leczenie alergii na lateks

Jedynym skutecznym sposobem leczenia alergii na lateks jest całkowite wyeliminowanie go ze środowiska osoby uczulonej. Dostępne bez recepty leki na alergię mogą złagodzić objawy, jednak nie stwierdzono ich wysokiej skuteczności w zakresie kontrolowania uczulenia. Podobnie jest z immunoterapią, która w tym przypadku stosowana jest rzadko i nie stanowi standardowej procedury leczenia.

Osoby, które pracują w służbie zdrowia i muszą stosować rękawiczki, powinny mieć dostęp do produktów winylowych lub nitrylowych oraz do sprzętu medycznego, niezawierającego lateksu. Jeżeli alergia pojawia się przy stosowaniu prezerwatyw, należy zamienić je na prezerwatywy z silikonu lub poliuretanu.

Alergia na lateks, ze względu na trudności w leczeniu, może być uciążliwa. Na szczęście szeroka dostępność zamienników tego składnika pozwala chorym normalnie funkcjonować, nawet gdy muszą pracować w rękawiczkach ochronnych.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna