Co warto wiedzieć o implantach?

Piękny uśmiech stanowi niezwykle istotny element naszego wizerunku. Implanty zębowe to rozwiązanie pozwalające uzupełnić braki w uzębieniu, w najbardziej komfortowy sposób. Czym jest implant zębowy? Czy każdy może zdecydować się na wszczepienie implantu? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w poniższym artykule.

Co to jest implant zębowy?

Mianem implantu zębowego określa się sztuczny korzeń zęba. Implant zrasta się z kością szczęki, zastępując tym samym utracony lub usunięty naturalny korzeń zębowy, w którym następnie umieszcza się sztuczny ząb (koronę). Wyróżniamy implanty tytanowe oraz cyrkonowe (ceramiczne). Leczenie implantologiczne stosuje się zarówno w przypadku braku pojedynczych zębów, jak i całkowitego bezzębia. Innym wskazaniem do wszczepienia implantu stomatologicznego jest także wrodzony brak zawiązków jednego lub kilku zębów stałych oraz nietolerancja na klasyczne protezy.

Jakie są przeciwwskazania do założenia implantów stomatologicznych?

Leczenie implantologiczne ma wiele zalet. Dobrze wykonany implant trudno odróżnić od naturalnych zębów. Ponadto chroni przed zanikiem kości szczęki, co jest równoznaczne z zahamowaniem procesu starzenia twarzy.  Niestety nie wszyscy pacjenci mogą skorzystać z tego rozwiązania. Głównym przeciwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu wszczepienia implantu zębowego są m.in. zbyt młody wiek pacjenta, ciąża, osteoporoza zaawansowana, zły stan uzębienia, choroby krzepnięcia krwi, cukrzyca, padaczka, AIDS, choroby nowotworowe, uzależnienia oraz bruksizm, czyli nawykowe zgrzytanie zębami.

Jak przebiega leczenie implantologiczne?

Leczenie implantologiczne składa się z kilku etapów. Pierwszy skupia się na przeprowadzeniu ogólnego wywiadu z pacjentem oraz ocenie stanu jego uzębienia. Podstawowym badaniem diagnostycznym niezbędnym do zaplanowania leczenia jest RTG pantomograficzne. Niekiedy lekarz może zlecić wykonanie dodatkowych badań, takich jak tomografia CBCT 3D czy densytometrię kości. Zabieg wszczepienia implantu stomatologicznego wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. W zależności od indywidualnych cech pacjenta czas trwania leczenia implantologicznego wynosi od trzech do sześciu miesięcy.

Ile kosztuje implant?

Kosz leczenia implantologicznego ustalany jest indywidualnie dla każdego pacjenta i zależy on od kilku czynników. W tym przypadku pod uwagę brany jest między innymi ilość i rodzaj wszczepianych implantów, a także materiał wykorzystany do wykonania koron czy protez. W trakcie konsultacji implantologicznej lekarz przedstawi przebieg, przewidywany czas oraz koszt planowanego leczenia.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna