Co należy wiedzieć o zwyrodnieniu stawów?

Zwyrodnienie stawów to choroba, która najczęściej kojarzona jest z naturalnymi procesami starzenia się oraz wiekiem starczym. Występowanie tej dolegliwości w dużym stopniu powiązane jest z nieprawidłowym trybem życia i może wystąpić także u ludzi względnie młodych.

Przyczyny zwyrodnienia stawów

Do rozwoju zwyrodnień stawów dochodzi pod wpływem zaburzeń biologicznych, na skutek których chrząstka stawowa starzeje się i degraduje. Spełnia ona funkcję amortyzatora. Na jej idealnie gładkiej i cienkiej powierzchni zaczynają pojawiać się pęknięcia i rysy, które z czasem utrudniają pobór substancji odżywczych. W rezultacie zaburzone zostaje zarówno nawilżenie, jak i regeneracja stawów. Proces ten pogłębia się na skutek regularnego przeciążania, co w konsekwencji wywołuje całkowity zanik tkanki. Kości zaczynają ocierać się o siebie bezpośrednio, wywołując ból przy praktycznie każdym ruchu. Degradacja tkanki chrzęstnej występuje najczęściej u osób po 40. roku życia. W tym okresie zwiększa się tez ryzyko zwyrodnienia. Źródłem problemu są również zaburzenia mechaniczne, prowadzące do urazów i przeciążeń. Stawy obciąża wiele codziennych czynności, z których wykonywania nie da się zrezygnować. Należy jednak jak najmocniej je ograniczyć.

Najczęstsze zwyrodnienia stawów oraz ich objawy

Zdecydowana większość wszystkich zwyrodnień stawów dotyczy zwyrodnienia stawu kolanowego. Na jego wystąpienie najbardziej narażone są kobiety, statystycznie częściej wykonujące różne obowiązki domowe. Sygnałem świadczącym o rozwoju zwyrodnienia jest uczucie bólu i sztywności. Napięcia mięśniowe spowodowane obniżeniem grubości chrząstki pojawiają się zwłaszcza podczas schodzenia ze schodów. Z czasem dyskomfort zaczyna występować także podczas innych aktywności. Nierzadko towarzyszy im charakterystyczne trzeszczenie kości, zaczerwienienie czy obrzęk kolana. Druga w kolejności najczęstsza grupa zwyrodnień dotyczy stawu biodrowego. W tym przypadku problem w podobnym stopniu dotyczy również mężczyzn, ze względu na podłoże genetyczne. Zmiany te wywołują ponadto wady wrodzone. Objawem przeciążenia stawu biodrowego jest uczucie porannej sztywności, a także ból nasilający się podczas marszu.

Diagnostyka zwyrodnienia stawów

Aby prawidłowo zdiagnozować zwyrodnienie stawu, z reguły należy przeprowadzić badanie RTG lub USG. Wykonanie zdjęcia rentgenowskiego wiąże się jednak z pewnymi ograniczeniami. Podczas badania stawu kolanowego czy biodrowego wykryć można jedynie większe zmiane zwyrodnieniowe. Szczegółowy obraz jest w stanie zapewnić badanie ultrasonograficzne, dzięki któremu ujawnić da się nawet najmniejsze nieprawidłowości we wczesnej fazie choroby. Ma to szczególne znaczenie w przypadku badania pourazowego, ponieważ umożliwia wykluczenie uszkodzeń oraz ocenę ich rozległości. Lekarz jest w stanie sprawdzić zachyłki stawu pod kątem obecności płynu stawowego i zweryfikować poprawność amortyzacji podczas pracy mięśni. Oceniana jest także błona maziowa, która może ukazać stan zapalny.

Leczenie zwyrodnienia stawów

Zwyrodnienie stawów jest niestety chorobą, której nie da się całkowicie wyleczyć. Współczesna medycyna rozwija jednak liczne metody łagodzenia dolegliwości bólowych i sztywnień, hamując tym samym rozwój zwyrodnień. Leki przeciwzapalne i zabiegi fizykoterapeutyczne są najlepszą bronią w walce z tym schorzeniem. Większą skuteczność zapewniają jednak metody profilaktyczne. Aby chronić się przed zwyrodnieniem stawów, należy prowadzić zdrowy tryb życia. Konieczne jest unikanie przeciążeń stawów przy jednoczesnym podejmowaniu się aktywności fizycznej. Duże znaczenie ma także dieta, którą wzbogacić można odpowiednią suplementacją. W tym celu warto przyjmować środek, który zawiera składniki budulcowe stawów. Przykładem są tabletki Artroser, które posiadają w swoim składzie glukozaminę i kwas hialuronowy. Szczegółowy opis suplementu znajduje się na stronie https://wsibie.edu.pl/artroser/. Stosując Artroser uzupełnić można niedobory związków przyspieszających regenerację stawów, a także poprawić ich sprężystość i ruchomość.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Informacja prawna