Co jest skuteczne na komary?

Wakacje to nie tylko relaks na słonecznej plaży, ale także wielogodzinne wędrówki po górach, ogniska nad jeziorami i biwaki w lasach. A to miejsca, w których często możemy natknąć się na nieproszonych gości. Choć komary pod naszą szerokością geograficzną nie stanowią zagrożenia dla człowieka, ich ukąszenia powodują swędzenie i pieczenie. Ich obecność potrafi skutecznie uprzykrzyć wakacyjny relaks. Jak skutecznie bronić się przed tymi owadami? Co stosować u dzieci i jak zadbać o skórę po ukąszeniu? Podpowiadamy!

Kogo i dlaczego gryzą komary?

Komary są starsze od dinozaurów! Według aktualnej wiedzy opartej na znaleziskach archeologicznych były na Ziemi już 200 milionów lat temu. Wbrew pozorom wcale nie żywią się krwią, lecz nektarem. krew „pobraną” od człowieka samice komarów wykorzystują do składania jaj. Mamy większą szansę na ugryzienie podczas uprawiania sportu na świeżym powietrzu (zwłaszcza w lasach i w okolicach zbiorników wodnych), a także w trakcie ciepłych, letnich dni, gdy gruczoły potowe wydzielają większą ilość potu. Na ukąszenia narażone są także kobiety w ciąży (szczególnie w III trymestrze) i panie podczas owulacji.

Jak chronić się przed ugryzieniem komarów?

Nie trzeba rezygnować z wakacji pod żaglami, odpoczynku w ogrodzie lub biwaku w lesie. Istnieje wiele skutecznych sposobów na odstraszenie komarów. Najpopularniejsze rośliny, których nie lubią komary, to: kocimiętka, bazylia, lawenda, koper włoski, pelargonia pachnąca (anginka), mięta czy mirt zwyczajny. W domu można wykorzystać olejki eteryczne, świece zapachowe lub urządzenia zapachowe wkładane do gniazdek (zwłaszcza jeśli latem lubimy spać przy otwartym oknie). Dużą popularnością cieszą się także moskitiery, które stanowią barierę mechaniczną. Co zrobić, gdy jesteśmy poza miejscem zamieszkania np. na wakacjach lub w podróży? Warto mieć przy sobie preparat odstraszający komary i inne owady (w tym także kleszcze przenoszące niebezpieczną dla zdrowia i życia boreliozę). Środek należy zaaplikować na wszystkie odsłonięte partie ciała, pamiętając o tym, aby najpierw spryskać dłonie, a następnie rozprowadzić preparat na twarzy i szyi.

Przeczytaj także:  Zbliża się sezon weselny – sprawdź, co może dokuczyć Twojemu żołądkowi

Więcej na ten temat w poradniku www.aptekagemini.pl/poradnik/dziecko/preparaty-na-komary-i-kleszcze-dla-dzieci/ 

Co na komary dla dzieci?

Wybierając produkt dla malucha, należy zwrócić uwagę na oznaczenia wiekowe, skład, sposób aplikacji oraz czas działania. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów na komary w postaci płynów, sprayów, kremów, żeli lub aerozoli. W niektórych sklepach i aptekach internetowych można znaleźć nawet bransoletki, plastry i naklejki nasączone olejkami eterycznymi, które skutecznie odstraszają nieproszonych gości. Podobnie jak w przypadku kremów do opalania aplikację należy regularnie powtarzać (średnio co 5 godzin, jednak czas ten może być krótszy w przypadku ciepłego i wilgotnego klimatu). Warto szukać preparatów zawierających naturalne składniki takie jak olejek eukaliptusowy, miętowy, rycynowy, cytrynowy czy lawendowy, które działają odstraszająco na owady, ale nie podrażniają delikatnej, dziecięcej skóry.

Jak dbać o skórę po ugryzieniu komara?

Niestety czasem, mimo zastosowania środków ochronnych, trudno uchronić się przed ugryzieniem. Co zrobić, gdy na skórze pojawi się duży, swędzący bąbel? Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia podrażnień, można zastosować maści lub żele o działaniu przeciwświądowymi, przeciwuczuleniowym i łagodzącym. Oba produkty: spray na komary i maść po ukąszeniu warto zabrać ze sobą na wakacje lub weekendowy wyjazd pod namiot z dziećmi.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna