Choroby skóry: grzybica skóry gładkiej. Jak się objawia?

Grzybica skóry gładkiej jest jedną z najczęstszych chorób skóry. Jest to powierzchowne zakażenie grzybicze, lokalizujące się w okolicach skóry nieowłosionej. Za infekcję odpowiadają grzyby pochodzenia zarówno zwierzęcego, jak i ludzkiego, najczęściej z rodzaju Trichophyton, Microsporum, Epidermophyton.

Przyczyny i objawy choroby

Nie u każdego, kto będzie miał kontakt z patogenem, rozwiną się objawy choroby. Chorzy na grzybicę zazwyczaj spełniają pewne warunki sprzyjające zachorowaniu. Są to głównie: choroby lub nabyte prowadzące do niedoborów odporność, niedostateczna higiena, uszkodzenia skóry, nadmierna potliwość lub otyłość, zaburzenia hormonalne oraz stosowanie niektórych leków np. antybiotyków lub kortykosteroidów. Do zakażenia może dojść poprzez bezpośredni kontakt lub używanie tych samych ręczników czy obuwia. Powszechne jest także zakażenie w trakcie wizyty na basenie, gdzie wilgotne środowisko sprzyja namnażaniu grzybów. Należy również pamiętać, że wektorem niektórych drobnoustrojów mogą być zwierzęta domowe. Objawy grzybicy skóry gładkiej to duże zaczerwienienia z przejaśnieniem w środku oraz złuszczaniem na obwodzie. Mogą występować pojedynczo, bądź w skupiskach. Zmianom może towarzyszyć świąd. Stan zapalny może być szczególnie nasilony w przypadku dermatofitów pochodzenia zwierzęcego. Przy grzybicy skóry gładkiej zmiany lokalizują się w okolicy twarzy, szyi, klatki piersiowej oraz obszarów narażonych na utrzymującą się wilgoć, czyli skóra pach, pachwin lub między pośladkami.

Diagnostyka grzybicy skóry gładkiej

Najczęściej zmiany są na tyle charakterystyczne, że nie trzeba wykonywać żadnej dodatkowej diagnostyki. Jednak, jeśli mimo zastosowania leczenia przeciwgrzybiczego zmiany nie ustępują, należy udać się do lekarza w celu wykonania badania mikologicznego. Polega ono na ocenie mikroskopowej zeskrobin ze skóry lub wykonanie hodowli, podczas której część materiału umieszcza się na specjalnych podłożach odżywczych. Po uzyskaniu hodowli jest możliwość wykonania antybiotykogramu, który pozwoli na modyfikacje leczenia.

Przeczytaj także:  6 naturalnych odżywek dla wszystkich typów włosów, które możesz wykonać w domu!

Leczenie

W leczeniu grzybicy skóry gładkiej stosuje się miejscowe preparaty przeciwgrzybicze. Jeśli infekcja jest rozległa i nie ustępuje pod wpływem leczenia miejscowego, można rozważyć leczenie doustne. W leczeniu można zastosować maść na grzybice skóry Canespor zawierająca bifonazol, o szerokim profilu przeciwgrzybiczym, który hamuje syntezę ściany komórkowej grzyba, prowadząc do rozpadu komórki. W trakcie leczenia należy dodatkowo pamiętać o ochronie domowników przed zakażeniem poprzez używanie osobnych ręczników i środków higieny osobistej. Ważne jest także, by nie dotykać chorobowo zmienionej skóry, ponieważ infekcja może roznieść się na inne partie ciała np. palce czy paznokcie. Czas leczenia to w zależności od zaawansowania zmian od 2 do 4 tygodni. Niestety grzybica skóry gładkiej może nawracać. W razie niepowodzenia leczenia należy udać się do specjalisty. Choroba może dawać podobne objawy jak łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca czy ziarniniak grzybiasty.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Informacja prawna