Chirurgia plastyczna – najpopularniejsze zabiegi i czas rekonwalescencji

Wiele ludzi na świecie walczy z własnymi kompleksami. Dotykają one każdego z nas, zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Nad większością z tych niedoskonałości można walczyć bez ingerencji lekarzy, np. nadwaga. Jednak są też takie mankamenty naszego ciała, z którymi nie jesteśmy w stanie nic zrobić samodzielnie i wymagają pomocy specjalisty. Jedną z dziedzin, która pomaga ludziom w próbach pokonania kompleksów jest chirurgia plastyczna.

  1. Ogólne informacje dotyczące chirurgii plastycznej
  2. Odsysanie tłuszczu a plastyka brzucha
  3. Operacja nosa – najczęściej wykonywany zabieg

1. Ogólne informacje dotyczące chirurgii plastycznej

Specjalistą w dziedzinie chirurgii plastycznej jest osoba, która ukończyła uniwersytet medycznego, a także osiągnęła tytuł specjalisty właśnie w dziedzinie chirurgii plastyki. Specjalista samej chirurgii nie przeprowadza operacji plastycznych. Obecny rozwój medycyny pozwala przeprowadzać plastykę w zasadzie każdej części ciała. Popularnymi zabiegami są operacje wykonywane na twarz i szyję, na przykład plastyka twarzy, czy usuwanie blizn. Równie popularnym jest plastyka piersi. Najczęściej wykonywana u kobiet, jednak nie tylko. Przede wszystkim są to procedury w celu powiększenia piersi, ale zdarza się również potrzeba zmniejszenia piersi, czy po prostu ich wymodelowania. Niestety wszystkie operacje wykonywane przez chirurgów plastyków są to działania wykonywane prywatnie i tym samym nie są refundowane przez NFZ. Oczywiście przeprowadzenie każdego zabiegu wiąże się z dobrymi wynikami badań krwi i ogólnym dobrym samopoczuciem.

2. Odsysanie tłuszczu a plastyka brzucha

Plastykę brzucha trzeba odróżnić z odsysaniem tłuszczu znajdującego się pod skóra brzucha. Odsysanie jest mniej inwazyjne. Zabieg ten przeprowadza się przez jak najmniejsze nacięcia i wykonuje się go z minimalnym lub nawet zerowych naruszaniem mięśni, nerwów i naczyń, to znaczy metodą liposukcji. Te działania można wykonywać, w zależności od ilości tłuszczu, w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Okres hospitalizacji wynosi od 1 do 3 dni, pod opieką personelu medycznego.

Plastyka brzucha, inaczej nazywana abdominoplastyką, jest to zabieg polegający na wycięciu wiotkich powłok brzucha. Bardzo często można to zauważyć u kobiet po ciąży. Po urodzeniu dziecka skóra nie wraca do swoich poprzednich właściwości nawet pomimo ćwiczeń. Operację skóry brzucha wykonuje się także u osób z predyspozycjami do wiotczenia skóry, a także u osób, które schudły dużo nadprogramowych kilogramów w krótkich czasie. Po przeprowadzeniu plastyki pacjent musi zostać w klinice od 2 do 3 dni. Wysiłek fizyczny powinien być ograniczony do minimum przez około miesiąc.  Zarówno w przypadku odsysania tłuszczu, jak i samej plastyki brzucha, osoba operowana jest zobowiązana nosić specjalny pas uciskający brzuch około miesiąc po zabiegu.

3. Operacja nosa – najczęściej wykonywany zabieg

Operacja nosa, nazywana rhinoplastyką, jest prawdopodobnie najczęściej wykonywanym zabiegiem. Zadaniem chirurga jest poprawa kształtu nosa w części chrzęstnej, kostnej lub w obu na raz, a także korekcja przegrody nosowej. Niekiedy koniecznym jest poprawić przegrodę ze względu na problemy z głosem i z samym gardłem.  Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Po jego przeprowadzeniu lekarz zakłada specjalny opatrunek gipsowy i pacjent zostaje w klinice kilka godzin lub do następnego dnia w razie złego samopoczucia. Jak po każdym działaniu lekarskim przeprowadzonym na ciele, efekt ostateczny nie jest widoczny od razu. Kształt nosa może zmieniać się do nawet 12 miesięcy po operacji. Zwolnienie lekarskie zazwyczaj obejmuje okres 2 tygodni, natomiast wysiłek fizyczny należy ograniczyć do 2 miesięcy po zabiegu.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Informacja prawna