Ból pleców to powszechnie występująca przypadłość, która może dotknąć każdego, bez względu na wiek. Zwykle pojawia się w części lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa lub w odcinku szyjnym. Przyczyn uporczywych dolegliwości może być wiele. Do najczęstszych należą schorzenia kręgosłupa lub nabyte urazy, ale ból równie dobrze może pojawić się po przespanej w niewygodnej pozycji nocy. U niektórych osób występujące w obrębie pleców dolegliwości bólowe mają podłoże psychiczne.
Nie ulega wątpliwości, że nieustępujący, a wręcz nasilający się z biegiem czasu ból pleców wymaga diagnostyki. Bywa, że zanim wykonamy badania i dowiemy się, co go powoduje, może minąć trochę czasu. Zbędna zwłoka może jednak działać na naszą niekorzyść – by zminimalizować ból, trzeba działać od razu. Poznaj skuteczne sposoby na bóle kręgosłupa, które przyniosą ulgę w bólu i przywrócą utracony komfort życia.
Zimne/ciepłe okłady
Prostym, a zarazem w wielu przypadkach bardzo skutecznym sposobem na ból kręgosłupa lędźwiowego i szyjnego jest okład. Pojawia się tylko pytanie, jakie okłady będą lepsze: ciepłe czy zimne?
Zimne okłady, inaczej krioterapia, powinny być stosowane w przypadku urazów ostrych, którym towarzyszy nie tylko ból, ale też opuchlizna. Z kolei po ciepłe okłady należy sięgać przy urazach przewlekłych, gdzie obrzęk nie występuje. Podnoszą one temperaturę i zwiększają ukrwienie, niwelując ból.
Lecznicza kąpiel
Natychmiastową pomoc w bólu kręgosłupa może przynieść kąpiel. Do wanny pełnej ciepłej, lecz nie gorącej wody, dodać można kilka kropel olejku eterycznego, np. lawendowego, miętowego czy rozmarynowego. Tak przygotowana kąpiel przyniesie rozluźnienie i odprężenie, a ból kręgosłupa stanie się mniej dotkliwy. Musimy tylko pamiętać, by nie stosować niniejszej metody przy urazach ostrych, gdyż mogłoby to przynieść efekt przeciwny do oczekiwanego.
Aktywność fizyczna
W pierwszej chwili może nam się wydawać, że mając ból kręgosłupa w dolnej części pleców, najlepiej położyć się w łóżku i przeczekać ten trudny okres. Okazuje się jednak, że w niektórych przypadkach dużo lepszy rezultat przyniosą regularnie wykonywane i odpowiednio dobrane ćwiczenia.
Mowa tutaj o prostych ćwiczeniach wzmacniających mięśnie lub tych rozciągających, które można wykonywać samodzielnie w domu. Właściwie dobrane ćwiczenia na bóle kręgosłupa potrafią zdziałać cuda. Ich zestaw, adekwatny do dolegliwości, powinien być ułożony przez specjalistę, np. fizjoterapeutę.
Przeciwbólowe preparaty
Cierpiąc na bóle kręgosłupa lędźwiowego lub szyjnego, można sięgnąć po preparaty należące do grupy niesteroidowych środków przeciwzapalnych. W swoim składzie zawierają substancje o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, dzięki czemu niosą natychmiastową ulgę zaraz po zastosowaniu.
Największą popularnością cieszy się maść przeciwbólowa na kręgosłup, ale dostępne są też równie skuteczne żele lub aerozole takie jak diky-spray. Takie preparaty nierzadko zawierają także substancje pomocnicze jak olejek miętowy, dzięki czemu zapewniają efekt chłodzenia. Należy jednak pamiętać, aby przed użyciem zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża życiu lub zdrowiu.
Systematyczne aplikowanie przeciwbólowego preparatu do stosowania miejscowego powinno zniwelować uporczywe dolegliwości. Mimo wszystko trzeba liczyć się z tym, że przy niektórych schorzeniach nawet najlepsza maść na ból kręgosłupa może okazać się nieskuteczna.
Farmakoterapia
Przedłużający się i nasilający ból kręgosłupa wymaga konsultacji z lekarzem. Dopiero specjalista, na podstawie wywiadu i badań, będzie w stanie stwierdzić, jaka jest jego przyczyna i dobrać skuteczną formę leczenia. Jeśli uzna, że sytuacja tego wymaga, może zalecić stosowanie środków przeciwbólowych. Najpopularniejsze są leki rozluźniające mięśnie szkieletowe (przy bólu ostrym) i duloksetyna (przy bólu przewlekłym). W przypadku braku skuteczności zaleca się produkty zaliczane do niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Warto jednak mieć na uwadze, że nie powinno się ich przyjmować zbyt długo, a ewentualny brak skuteczności należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem.