nawilżacz powietrza

Rodzaje i funkcje nawilżacza powietrza

Oceń ten artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Kiedy przychodzi zima, a wraz z nią sezon grzewczy w naszych mieszkaniach znacząco spada wilgotność powietrza. Trudno ją podnieść w sposób naturalny, a suchość powietrza może prowadzić do wielu dolegliwości, z których nie zdajemy sobie sprawy. Z pomocą przychodzą wtedy nawilżacze powietrza.

Do czego prowadzi zbyt mała wilgotność powietrza?

Optymalna wilgotność w mieszkaniu to około 40-60%. Zbyt suche powietrze może powodować takie problemy zdrowotne jak kaszel czy suchość w gardle, a w skrajnych przypadkach także trudności w oddychaniu czy krwawienie z nosa. Suche powietrze wysusza też śluzówkę nosa, która przestaje być wtedy odpowiednią ochroną przed wirusami i bakteriami. Nasza odporność wtedy znacząco spada.
Wpływa także na nasze umeblowanie – powoduje rozsychanie podłóg czy też mebli.
Kiedy utrzymamy wilgotność powietrza na optymalnym poziomie poprawimy znacząco nasze samopoczucie i komfort przede wszystkim w zakresie zdrowia dróg oddechowych, ale także zdolności do koncentracji.

Parametry na które warto zwrócić uwagę przy zakupie

Szukając odpowiedniego dla naszych potrzeb nawilżacza powietrza powinniśmy kierować się pewnymi właściwościami, jakimi się on charakteryzuje. Do najważniejszych z nich należą:
1. Wydajność – podawana w litrach na dobę. Jest to wartość jaką urządzenie odparowuje w ciągu doby, im większe pomieszczenie tym większa powinna być wydajność. Najwydajniejsze są nawilżacze parowe.
2. Zużycie energii – jak w każdym urządzeniu elektryczny, im wyższe zużycie energii tym wyższe są koszty jego eksploatacji. Najbardziej energooszczędne są nawilżacze ewaporacyjne oraz ultradźwiękowe.
3. Kultura pracy – powinniśmy zwrócić uwagę na liczbę emitowanych dB, ponieważ nawilżacze działają w sposób ciągły i generowanie dużego hałasu może być dla nas uciążliwe. Najcichsze są urządzenia ultradźwiękowe i ewaporacyjne.
4. Pojemność zbiornika – im większy tym rzadziej musimy dolewać wody, jednak wadą mogą być zwiększone rozmiary urządzenia.

Rodzaje nawilżaczy powietrza i zasady ich działania

1. Nawilżacz ewaporacyjny
Jego działanie skupia się na zjawisku ewaporacji czyli odparowywania wody. Jest mało awaryjny, co jest dużą zaletą. Ponieważ ilość emitowanej pary spada wraz ze zwiększaniem się wilgotności w pomieszczeniu, daje nam to gwarancje, że wilgotność w pomieszczeniu pozostanie poniżej maksymalnego zalecanego poziomu. Nie zostawia także śladów na ścianach czy meblach.
Zbudowany jest z wentylatora zasysającego powietrze, które zostaje nawilżone przechodząc przez matę ewaporacyjną a następnie oddane z powrotem do otoczenia.
Największą wadą tego typu nawilżaczy powietrza jest potrzeba częstego czyszczenia jak i wymiany mat ewaporacyjnych. Są one także dość głośne.

2. Nawilżacz ultradźwiękowy
Mimo dość przestarzałej konstrukcji wciąż popularny na rynku. Ten typ wykorzystuje ultradźwięki, które za pomocą wysokiej częstotliwości rozbijają cząsteczki wody na mikroskopijne kropelki które po uwolnieniu przypominają mgiełkę. Dzięki temu możemy nawilżać powietrze podobnie jak przy użyciu pary wodnej. Urządzenia te nie maja jednak wad nawilżaczy parowych, tzn. zużywają mniej energii a mgłą nie możemy się poparzyć tak jak w przypadku pary wodnej. Często wyposażone są jednak w grzałkę, która pomaga w wyborze temperatury mgiełki.
Jako największe wady możemy wymienić osad pozostawiany na meblach oraz zasadniczo słabą żywotność. Ultradźwięki mogą też negatywnie wpływać na zwierzęta domowe.

3. Nawilżacz parowy
Działa podobnie jak czajnik – za pomocą grzałki podgrzewa wodę do temperatury, w której wytwarza się para wodna, która następnie uwalniana jest na zewnątrz urządzenia. Jeśli chodzi o wydajność są to zdecydowanie najlepsze nawilżacze powietrza. Polecane są przede wszystkim do pokojów dziecięcych. Mogą być także przydatne dla osób które oprócz nawilżenia powietrza potrzebują inhalacji.
Największą wadą jest duże zużycie energii elektrycznej. Dla niektórych problematyczne może być też nieznaczne podniesienie temperatury w pomieszczeniu.

Przydatne funkcje dodatkowe

Oprócz najważniejszej funkcji jaką mają nawilżacze czyli podnoszenia wilgotności w pomieszczeniu przydatne są także pewne dodatki.
1. Higrostat – umożliwia kontrolę wilgotności w pomieszczeniu. Dzięki temu możemy zabezpieczyć się przed zbyt wysokim wzrostem wilgotności.
2. Timer – dzięki niemu możemy ustawić pożądany czas pracy urządzenia
3. Podgrzewacz – możemy wybrać czy chcemy pozyskiwać mgiełkę ciepłą czy zimną
4. Wyświetlacz LED – ułatwia odczyt informacji
5. Filtr odwapniający – usuwa nadmiar kamienia co zwiększa żywotność urządzenia
6. Kostki i elektrody srebrne – zabijają bakterie i oczyszczają wodę


Przeczytaj również:

Poznaj zalety wody termalnej w kosmetykach Zapewne znasz wodę termalną, którą można zakupić w sprayu w aptece. Nie raz słyszałaś, że jej stosowanie może mieć zbawienny wpływ na skórę, ale nie z...
Odchudzanie, dzięki naturalnym sposobom Odchudzanie jest procesem trudnym, długotrwałym i wymaga ogromnej siły woli oraz motywacji. Niestety nawet najtrudniejsze wysiłki często kończą się kl...
Spinning w odchudzaniu Czy spinning pomaga w odchudzaniu? Wielu specjalistów zajmujących się układaniem treningów dla osób odchudzających się podkreśla, że spinning jeśli c...
Wyciskarka czy sokowirówka? Wybieramy urządzenie do robienia soków! Dobre urządzenie do wyciskania soków to inwestycja w zdrowie. Jeśli urządzenie dodatkowo będzie trwałe, to będzie to inwestycja na lata. Jednak wybór ...
Olejowanie włosów – Jak wybrać odpowiedni olejek do włosów Olejowanie włosów z miesiąca na miesiąc zyskuje coraz więcej zwolenniczek. Być może dlatego, że jest to bardzo skuteczny i efektywny zabieg. Przede ws...
Dobra praca za granicą dla par Praca za granicą jest realna. Można pracować w Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Francji. Dzisiaj dobra praca to podstawa, a znalezienie pracy na dłużs...
Łojotokowe zapalenie skóry – objawy, leczenie i zapobieganie Łojotokowe zapalenie skóry to problem dotykający najczęściej osób z tzw. tłustą cerą. Choroba skóry, jaką jest jej łojotokowe zapalenie, objawia się z...
Praca biurowa – jej wpływ na nasze zdrowie Praca biurowa zwykle wiąże się z koniecznością siedzenia przez 8 godzin. Osoby, które spędzają wiele godzin przy biurku muszą zdawać sobie sprawę, że ...
Mezoterapia – zatrzymaj upływający czas! Chcesz, aby twoja skóra była piękna na długo? W takim przypadku nie wystarczą same kosmetyki – dla najlepszych efektów dodaj do nich mezoterapię. P...
Dynia – dla zdrowia i urody Dynia w ostatnich latach zyskała na popularności. To warzywo, z którego możemy przyrządzić wiele pysznych potraw, takich jak ciasto, zupę czy placki. ...