Problem z suchą skórą

sucha skóra

Sucha skóra – ten problem zna praktycznie każdy z nas. Najczęściej odczuwamy go np. po umyciu twarzy mydłem czy po wyjściu z basenu, jednak towarzyszy nam on także w innych sytuacjach. Jak się objawia? Otóż sucha skóra jest szorstka, zaczerwieniona, może się łuszczyć i daje nieprzyjemne uczucie „ciągnięcia”. Zazwyczaj czysto fizjologiczne, czyli w warunkach zdrowego organizmu, taki objaw pojawia się na krótko i dość szybko zanika bez konieczności zastosowania jakiś środków. Jeśli jednak nie zaniknie…

Sucha skóra na co dzień

Niektórzy z nas mają taką suchą skórę każdego dnia. Z czym to może być związane? Zanim odpowiemy na to pytanie, warto zastanowić się, w jakim mechanizmie nasza skóra się odwadnia. Otóż generalnie dochodzi do osłabionej zdolności wiązania wody poprzez naskórek albo też zaburzenia struktury tudzież niedobór lipidów znajdujących się w warstwie rogowej skóry. To jest bezpośrednia przyczyna suchości skóry, jednak jakie mogą być przyczyny pośrednie powodujące wyżej wymienione zaburzenia w warstwach skóry? Otóż mogą być one zewnętrzne i wewnętrze, mniej poważne i bardziej poważne…

„Zwyczajne” powody suchej skóry

Zajmijmy się najpierw tymi prostszymi i lżejszymi powodami suchości skóry. Oczywiście standardowym powodem, najczęściej w zasadzie spotykanym, jest odwodnienie. Większość z nas nie pije tyle, ile powinna, szczególnie w okresie zimy. Następnie warto zaznaczyć, że sucha skóra może także pojawić się jako efekt nadmiernej ekspozycji na słońce, wiatr czy zimno. Czasem także niewłaściwa pielęgnacja, źle stosowane kosmetyki itd. mogą spowodować pojawienie się tej przykrej dolegliwości. Należy także podkreślić, że istnieją ku temu predyspozycje genetyczne…

Przeczytaj także:  Codzienna ochrona skóry wrażliwej

Sucha skóra jako objaw choroby

Warto jednak zaznaczyć, że sucha skóra może też być objawem jakiejś chorobo. Dobrze jest także zauważyć, że problemy ze skórą mogą pojawić się na skutek wielu czynników. Oznacza to, że jeśli zdaliśmy sobie sprawę, że za mało pijemy wody i dlatego możemy mieć suchą skórę, to nie oznacza to, że żaden inny powód tej dolegliwości np. choroba, nie jest już możliwy. A objawem jakich chorób może być sucha skóra?

1) cukrzyca

To sztandarowy przykład. W tej chorobie dochodzi do zaburzenia wydzielania insuliny i przez to – nadmiernego poziomu cukru we krwi. Jednym z objawów jest właśnie sucha, ścieńczała skóra (mimo spożywania dużej ilości płynów), która łatwo pęka, tworząc trudno gojące się rany.

2) choroby tarczycy

Sucha skóra występuje szczególnie w przypadku niedoczynności tarczycy. Będzie ona nieestetycznie pogrubiała na częściach wyprostnych stawów, obrzęknięta, zimna i blada. Niedoczynności towarzyszy zmęczenie, senność, zwiększenie masy ciała, łamliwość włosów, zaparcia, marznięcie…

3) łuszczyca

Łuszczyca jest chorobą autoimmunologiczną, objawiającą się pojawieniem się ostro odgraniczonych różowych bądź czerwonych grudek na ciele, które stopniowo się zlewają ze sobą. Na ich powierzchni wdać bardzo mocno łuszczący się naskórek, przypominający otręby.

4) atopowe zapalenie skóry

Tu obok suchości skóry, objawem który jest konieczny wręcz do postawienia rozpoznania jest świąd. Pojawiają się także bardzo charakterystyczne wykwity na skórze często w odpowiedzi na alergeny czy stres danej osoby.

Przeczytaj także:  Sucha skóra... Jak sobie z nią poradzić - przyczyny suchej skóry

Pielęgnacja suchej skóry

Wiemy już, czego objawem może być sucha skóra. A jak możemy sobie poradzić z tą dolegliwością? Przede wszystkim konieczne jest odnalezienie i usunięcie czynnika wywołującego. Ponadto należy zaopatrzyć się w specjalne kosmetyki przeznaczone dla suchej skóry – nie zawierają one alkoholu ani jakichkolwiek środków wysuszających. Warto także przyjrzeć się swojej diecie. Do prawidłowego funkcjonowania skóry konieczne są bowiem mikro i makroelementy oraz witamina A i E. Dobrze jest spojrzeć, czy na pewno dbamy o to, aby znalazły się one w naszej diecie.

Na koniec pamiętajmy, że jeśli problem z suchą skórą nie ustępuje po zwykłym nawilżaniu albo towarzyszą mu inne objawy, to należy zwrócić się do lekarza!

Informacja prawna